fbpx

Noc Muzeów. Wystawy, spotkania, rozmowy, wykłady, warsztaty…

Z 13 na 14 maja przypada doroczne święto, które przybrało nazwę „Noc Muzeów”. Po pandemicznej przerwie jest ono szczególnie oczekiwane przez fanów Muzeum Częstochowskiego. W ten wyjątkowy czas zaprasza ono do swoich budynków od godz. 16.00. Ostatnie wejście do obiektów o godz. 22.30.

Noc Muzeów to unikalna formuła udostępniania wystaw i kolekcji muzealnych wprowadzona w Polsce w 2003 roku przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Pomysł zaczerpnięty został z Berlina, gdzie akcja taka została przeprowadzona w 1997 roku i upowszechniła się w innych stolicach oraz metropoliach europejskich. W tym roku w samej Warszawie w Nocy Muzeów bierze udział (PAP) 270 placówek. Na ten czas uruchamiane są wszędzie dodatkowe – poza zwiedzaniem – atrakcje w postaci oprowadzań kuratorskich, spotkań z artystami, koncertów, warsztatów dla dorosłych i dzieci. Wyróżnikiem akcji był początkowo wolny wstęp na wszystko. Nowe przepisy Ministerstwa Finansów sprawiły, że organizatorzy muszą brać symboliczną opłatę – w Częstochowie 1 zł.

W Ratuszu przy pl. Biegańskiego czynne są dwie wystawy czasowe: „Błeszno. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy” oraz „Damą być… moda, szyk, sekrety buduaru”.

Noc Muzeów. Wystawy, spotkania, rozmowy, wykłady, warsztaty… 1
Noc Muzeów – wystawa „Damą być… moda, szyk, sekrety buduaru”

Na pierwszej z nich o godz. 22.00 spotka się z publicznością jej kurator, dr Juliusz Sętowski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Na drugiej z kolei odbędą się warsztaty rodzinne zdobienia wachlarzy inspirowane prezentowanymi eksponatami. Prowadzenie: Katarzyna Ociepa i Justyna Cocyk z Działu Edukacji i Wystaw. Zapisy na warsztaty: tel. 504 757 502. Na wystawie stałej „Dzieje miasta Częstochowy” czekają na zwiedzających wyjątkowi przewodnicy: o godz. 20.30  – Małgorzata Szczęsna, kierowniczka Działu Historii oraz o 21.30 – Mariusz Grzyb z tego samego działu.

Przechodzimy do sąsiedniej Galerii Dobrej Sztuki. (Al. NMP 47). W niej – na wystawie Sztuka Polska XIX i XX wieku – o godz. 19.30 można spotkać się z dr Katarzyną Sucharkiewicz, kierowniczką Działu Sztuki. Przedstawi ona wykład: „Cała moja twórczość jest ucieczką w metafizykę. Twórczość Jerzego Nowosielskiego i artystów Grupy Krakowskiej”. O 20.30 na swojej wystawie „To” czeka na widzów Mirosława Truchta-Nowicka. Spotkanie z artystką jest połączone „z interaktywnym wydobywaniem zależności zapisów na papierze i w papierze”.

Noc Muzeów. Wystawy, spotkania, rozmowy, wykłady, warsztaty… 2
Noc Muzeów – wystawa „To”

Już o godz. 17.00 zaplanowane jest spotkanie „Z Piłsudskim nad Niemnem, czyli o miłości w Druskienikach”. Jego bohaterem będzie gość z Warszawy, Tomasz Kuba Kozłowski, kurator wystawy „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej  Rzeczypospolitej”. To oczywiście na ekspozycji w 2. Pawilonie Wystawowym w Parku im. Staszica. W tym samym miejscu, ale cztery i pół godziny później (21.30) kurator wystawy wygłosi wykład: „Zdrój dla dorosłych. Rozrywki, uciechy i niedyskrecje kresowych uzdrowisk”. Tenże Tomasz Kuba Kozłowski będzie również przewodnikiem po wystawie swojego autorstwa. Czeka na gości o godz. 19.00 i 20.00.

Noc Muzeów. Wystawy, spotkania, rozmowy, wykłady, warsztaty… 3
Noc muzeów – wystawa Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich
dawnej Rzeczypospolitej

W sąsiednim Muzeum Górnictwa Rud Żelaza na podziemnej wystawie „Dzieje górnictwa rud żelaza” o godz. 18.00 i 21.00 spotka się z zainteresowanymi dr Łukasz Pabich z Działu Historii Mcz.

Kamienica Mieszczańska (ul. Katedralna 8) zaprasza dzieci i dorosłych na warsztaty z zakresu etnobotaniki. Mały botanik – zielnikowa przygoda to tytuł zajęć dla dzieci  (16.30 i 18.00, zapisy: tel. 504 757 502.).  Prowadzą je: Agnieszka Ciuk-Koćwin z Działu Etnografii i Elżbieta Janik z Działu Przyrody. Z kolei ta sama Elżbieta Janik  oraz  Ewelina Mędrala-Młyńska, kierowniczka Działu Etnografii przygotowały na godz. 20.00 wykład: „W świecie naparów, wyciągów i eliksirów– botaniczne właściwości ziół oraz ich zastosowanie w tradycji ludowej”.

Muzeum Żydów Częstochowian działające w tej samej kamienicy proponuje o godz. 19.00 spotkanie z Wiesławem Paszkowskim z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy na wystawie „Żydzi Częstochowianie”.

W Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej (ul. Jasnogórska 23) z opowieścią o poetce „Kocham życie, przyjacielu…” czeka jej brat Zbigniew Myga. Na  Rakowie 

(ul. Łukasińskiego 20) w Rezerwacie Archeologicznym po wystawach „Cmentarzysko kultury łużyckiej zachowane „in situ” oraz „Z mroku dziejów – kultura łużycka” o godz. 18.00 i 19.00 oprowadzi Magdalena Wieczorek-Szmal z Działu Archeologii.

– Mieliśmy niespodziewanego gościa… – mówi dyrektorka Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Ozimek. – Muzealny Chochlik odwiedził nasze wystawy i troszkę narozrabiał. Prosimy, pomóżcie nam znaleźć przedmioty, które nie pasują do wybranych ekspozycji! To prawdziwe wyzwanie dla niestrudzonych poszukiwaczy przygód! Spośród autorów prawidłowych odpowiedzi wylosujemy trzy osoby, które dostaną nagrody.

Dodajmy jeszcze, że od kilku lat w świętowanie Nocy Muzeów w Częstochowie włącza się ze swoimi działaniami Archiwum Państwowe w Częstochowie (ul. Rejtana 13). Jego pracownicy czekają na gości od godz. 18.00 do 21.00, by odsłonić przed nimi „Tajemnice magazynów archiwalnych”.

Tadeusz Piersiak

Czytaj także: DKF „Rumcajs”. Festiwal im. Janusza Kołodziejskiego