9,5 mln rozdzielone. W budżecie obywatelskim głosowało ponad 20 tysięcy osób

0
234

 

Piąta edycja budżetu obywatelskiego trwała od 22 października do 12 listopada. Tak bynajmniej było w pierwotnym założeniu. Jak okazało się ostatniego dnia głosowania, przeciążenie było tak duże, że miasto podjęło decyzję o jego dwudniowym przedłużeniu.

W głosowaniu wzięło udział ponad 20 tys. osób. W tegorocznym rozdaniu do rozdysponowania było blisko 9,5 mln zł na przyszłoroczne zadania. Spośród zgłoszonych projektów do realizacji wybrano 123 zadania, z czego 111 to zadania dzielnicowe a 12 ogólnomiejskie. Dzielnica Kiedrzyn może pochwalić się najlepszą frekwencją (prawie 19%). Dzięki swoim mieszkańcom dostanie dodatkowe środki – niewykorzystane „końcówki” z puli na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe łącznie ponad 135 tys. zł. Drugie miejsce pod względem liczby oddanych głosów odnotowano w dzielnicy Mirów (18,25%.), a trzecie – w dzielnicy Wyczerpy-Aniołów (16,6%). Najmniej aktywni okazali się w tym roku mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy Podjasnogórskiej (5,35%).

W tym roku mieszkańcy miasta zgłosili ok. 770 pomysłów na inwestycje, remonty, zakupy sprzętowe czy organizację różnego rodzaju wydarzeń. Pod głosowanie zostało poddanych ponad 500 z nich, spełniających kryteria Budżetu Obywatelskiego, ustalane w Częstochowie wspólnie z mieszkańcami. Samo głosowanie odbywało się stacjonarnie w komisji do głosowania w siedzibie Referatu Partycypacji i Komunikacji Społecznej UM oraz – po raz pierwszy – w mobilnym punkcie do głosowania, wewnątrz podróżującego po mieście, piętrowego „londyńczyka”. Można było głosować oczywiście również poprzez internet i tej drogi skorzystało najwięcej osób. Prawo do oddania głosu mieli wszyscy mieszkający w Częstochowie powyżej 13. roku życia. Skorzystało z niego ponad 20 tys. z nich, co stanowi frekwencję na poziomie 10% uprawnionych.

W tym roku oddanych było nieco mniej głosów (30 tys w roku ubiegłym) na co wpłynął sposób głosowania. W roku ubiegłym mieszkańcy mogli oddawać głosy także drogą pocztową. miana związana była z wprowadzeniem RODO oraz koniecznością wyeliminowania zdarzających się w minionych latach nieprawidłowości związanych z oddawaniem głosów. Obecne rozwiązanie pozwoliło praktycznie na wyeliminowanie głosów nieważnych, których przed rokiem było 1170, a tym razem – zaledwie 5.

Najwięcej głosów w zadaniach ogólnomiejskich otrzymał projekt pn. Budowa boiska typu Orlik, przy Szkole Podstawowej nr 54 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie przy ul. Kukuczki 30. Koszt tej inwestycji to około 1 mln 173 tys. zł. Drugim wygranym okazało się przedsięwzięcie pn. Jasne, że zwierzaki są ważne. Tutaj szacowany koszt to 593,5 tys. zł. Kolejnym zwycięzcom jest Bibliotek Publiczna przy Al. Pokoju 15/17. Zadanie obejmuje remont i doposażenie Filii nr 7 Biblioteki Publiczne. Kwota przeznaczona to 175 tys. zł.

W zadaniach dzielnicowych z mniej typowych zadań, które znalazły uznanie w głosowaniu warto wymienić np. „Domki dla owadów zapylających” (Ostatni Grosz) czy akcję „Stop komarom – montaż budek dla nietoperzy” (Śródmieście).

Informacje na temat zadań, realizowanych w ramach V edycji BO w Częstochowie, dostępne na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl

Paulina Stasiak-Balas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here