W tym roku Aeroklub Częstochowski obchodzi swoje 75 urodziny. Warto wspomnieć początki klubu oraz jego sukcesy.
Dokładnie 10 listopada 1945 roku w gabinecie prezydenta miasta Tadeusza Wolańskiego została podjęta decyzja o powstaniu lokalnego Aeroklubu oraz o przekazaniu na potrzeby przyszłego klubu budynku przy ul. Ochotników Wojennych.
Korzenie częstochowskiego lotnictwa sięgają jednak już od 1912 roku. Wtedy pionierzy lotnictwa Michał Scipio del Campo i Bolesław Kamieński dokonywali pierwszych lotów nad Częstochową.
Pierwsze lotnisko istniało od 1928 roku do 1953 na Kucelinie (obecnie tereny Nowej Huty). Następnie lotnisko przeniesiono do Rudnik w 1953 r.. W 2014 roku na placu koło hutniczej walcowni – który w 2013 roku otrzymał nazwę Skwer Lotników – odsłonięto obelisk upamiętniający pierwsze częstochowskie lotnisko.
Dzięki własnemu lotnisku Aeroklub mógł stworzyć m.in. pionierski w Polsce ośrodek lotniarstwa, co zaowocowało w latach 80. XX wieku pierwszymi sukcesami lotników samolotowych – Janusza Darochy i Włodzimierza Skalika (dziś tradycję lotnictwa przejął syn, Marcin Skalik).
Trzeba także wspomnieć o sukcesach załóg szybowców z Aeroklubu – Tadeusza Jacniackiego oraz Patrycji Pacak (pierwsza kobieta z tytułem Mistrza Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced).
Łącznie wychowankowie klubu zdobyli co najmniej 60 medali indywidualnych i drużynowych na mistrzostwach świata i Europy.
W Częstochowskim Aeroklubie obecnie działają sekcje:
- samolotowa;
- szybowcowa;
- paralotniowa;
- śmigłowcowa;
- modelarska.
Można także zapisać się na szkolenia spadochroniarskie, których liczba członków przekracza już 500 osób.
W związku z jubileuszem, w niedzielę 7 listopada 2020 roku delegacja Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa złożyła wiązankę pod pomnikiem na skwerze lotników oraz pod tablicą T. Więckowskiego na budynku Aeroklubu przy ul.POW 4.
[post_gallery]
Fot: Aeroklub Częstochowski