fbpx
Strona głównaPomoc dla Ukrainy6 ton pomocy z Częstochowy dla Ukrainy

6 ton pomocy z Częstochowy dla Ukrainy

6 ton artykułów sanitarnych i żywności trafiło do Złoczowa, miasta w obwodzie lwowskim. Przy okazji podpisano umowę o współpracy Zespołu Szkół Samochodowych z tamtejszą szkołą.

27 czerwca kolejny już transport wyruszył do walczącej Ukrainy z Częstochowy. W 3 busach zmieściło się ok. 6 ton żywności i artykułów sanitarnych zebranych w częstochowskich szkołach. Nad organizacją transportu czuwali – też po raz kolejny – zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak i naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski, wcześniej kierujący Zespołem Szkół Technicznych.

Wsparcie zostało dostarczone do liczącego nieco ponad 24 tys. mieszkańców Złoczowa, miasta w pobliżu Lwowa, a zarazem stolicy rejonu złoczowskiego. Po rozpoczęciu rosyjskiej napaści ten niewielki ośrodek stał się schronieniem dla licznej grupy wojennych uchodźców wewnętrznych. Przedstawiciele Częstochowy spotkali się z merem Igorem Grinkivem oraz lokalnymi urzędniczkami i urzędnikami. Padły słowa wdzięczności i podziękowań skierowane do Polek i Polaków pomagających walczącej Ukrainie.

Wyjazd z pomocą humanitarną do Złoczowa był też okazją, aby sformalizować inną kwestię budującą serdeczne relacje między oboma miastami. Podpisano mianowicie umowę o współpracy i wymianie młodzieży między częstochowskim Zespołem Szkół Samochodowych i Szkołą Podstawową w Złoczowie. Ze strony częstochowskiej placówki porozumienie podpisał jej dyrektor Jacek Grzegorzewski.

W drodze powrotnej była jeszcze okazja, aby odwiedzić słynny Cmentarz Łyczakowski we Lwowie i zobaczyć dwa kamienne lwy stojące u wejścia do cmentarza Orląt Lwowskich. Nieoczekiwanie z częstochowską delegacją spotkał się arcybiskup Lwowa Mieczysław Mokrzycki, wieloletni sekretarz Jana Pawła II. Duchowny podziękował za ofiarność wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy Ukrainie w trudnym czasie wojny.

6 ton pomocy
źródło: UM Częstochowy

UM Częstochowy/LN

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -