Równo 55 lat temu otwarto Rezerwat Archeologiczny w Częstochowie-Rakowie 1965-2020.

0
234

Dziś mija 55 rocznica otwarcia Rezerwatu Archeologicznego w Częstochowie-Rakowie. Pierwsze fragmenty kości i ozdób znajdowano w tym miejscu jeszcze przed I Wojną Światową, trafiały one wówczas na posterunek policji. Samo cmentarzysko odkryto w styczniu 1955 roku w związku z pracami budowlano-ziemnymi, prowadzonymi przy budowie trasy tramwajowej i wiaduktu przy Aleji Pokoju w dzielnicy Raków.

Po wielu latach badań archeologicznych w 1960 roku powstała decyzja o budowie rezerwatu o powierzchni 100 m².

9 czerwca 1965 roku odbyło się uroczyste otwarcie unikatowego obiektu – Rezerwatu Archeologicznego, chętnie odwiedzanego przez częstochowian, ale też przez pasjonatów archeologii i miłośników historii, znajdującego się przy ul. Łukasińskiego 20.

Z powodu panującej pandemii koronawirusa Muzeum Częstochowskie zaprasza na świętowanie wirtualne. Można w nim wziąć udział we wtorek 9 czerwca od godz.18:00 na profilu 55 lat Rezerwatu Archeologicznego w Częstochowie na Facebooku.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbywa się pod nazwą „Z mroku dziejów”. W czasie transmisji odbędzie się spotkanie z Magdaleną Wieczorek-Szmal.

Częstochowskie Muzeum zaprasza!

Równo 55 lat temu otwarto Rezerwat Archeologiczny w Częstochowie-Rakowie 1965-2020. 1
(Fot. PolskieSzlaki.pl)

(Źródło: Muzeum Częstochowa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here