fbpx
Strona głównaPolecane4 maja uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. 8 maja hotele będą...

4 maja uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. 8 maja hotele będą mogły przyjmować gości. Rząd ostrożnie luzuje obostrzenia

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli stopniowe znoszenie obostrzeń i otwieranie gospodarki. Jak przekazali, obostrzenia są znoszone ostrożnie, bo nadal sytuacja epidemiczna jest poważna.

4 maja uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. 8 maja hotele będą mogły przyjmować gości. Rząd ostrożnie luzuje obostrzenia 1

Najszybciej, bo już 1 maja rząd zapowiada wprowadzenie zmian w kwestii uprawiania sportu. Na świeżym powietrzu jednocześnie sport będzie mogła uprawiać grupa licząca już nie 25, a 50 osób. Od soboty otwarte mają być kryte obiekty sportowe i baseny dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przy obłożeniu wynoszącym maksymalnie 50 procent.

4 maja uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. 8 maja hotele będą mogły przyjmować gości. Rząd ostrożnie luzuje obostrzenia 2

Po majówce, od 4 maja do działalności powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane i sklepy meblowe. Do szkół w trybie stacjonarnym powrócą dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych.

4 maja uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. 8 maja hotele będą mogły przyjmować gości. Rząd ostrożnie luzuje obostrzenia 3

Również 4 maja zmienią się obowiązujące w sklepach i kościołach limity osób. Nastąpi powrót do zasad, że jedna osoba będzie mogła przypadać na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Kolejne zmiany wejdą w życie 8 maja. Od tego dnia otwarta zostanie branża hotelarska. Hotele, pensjonaty i inne miejsca noclegowe mają działać w reżimie sanitarnym i będą mogły wynajmować jednocześnie jedynie połowę swoich miejsc noclegowych.

4 maja uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. 8 maja hotele będą mogły przyjmować gości. Rząd ostrożnie luzuje obostrzenia 4

Po kolejnym tygodniu, czyli 15 maja rząd prowadzi następne zmiany. Od 15 maja łagodniejsze mają być restrykcje związane z gastronomią, kulturą, imprezami okolicznościowymi, edukacją i sportem przy utrzymującym się niskim poziomie zachorowań.

Rząd dopuści otwarte lokali gastronomicznych, ale jedynie na zewnątrz, czyli w ogródkach. Od 15 maja można będzie również organizować imprezy okolicznościowe – wesela i komunie na zewnątrz z limitem do 25 osób.

4 maja uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. 8 maja hotele będą mogły przyjmować gości. Rząd ostrożnie luzuje obostrzenia 5

Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu od 15 maja. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

4 maja uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. 8 maja hotele będą mogły przyjmować gości. Rząd ostrożnie luzuje obostrzenia 6

Także na 15 maja premier zapowiedział zmiany w szkolnictwie. Do nauczania, ale hybrydowego mają wrócić uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe.

Na obiektach sportowych na świeżym powietrzy będą mogli być obecni kibice, którzy mogą zajmować jednak wyłącznie jedną czwartą miejsc na widowni.

Otwarte mają być także kina i teatry, ale tylko te na świeżym powietrzu. W ich przypadku limit na widowni wynosić ma 50 procent.

4 maja uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. 8 maja hotele będą mogły przyjmować gości. Rząd ostrożnie luzuje obostrzenia 7

Od 29 maja planujemy zwiększenie limitu uczestników imprez okolicznościowych do 50 osób oraz otwarcie siłowni i klubów fitness – zapowiedział minister Niedzielski.

Łagodniejsze mają być restrykcje związane z gastronomią, imprezami okolicznościowymi, kulturą, edukacją i sportem przy utrzymującym się niskim poziomie zachorowań. Od 29 maja będzie można świadczyć usługi gastronomiczne wewnątrz lokali przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

Otwarte mają zostać również kina i teatry wewnątrz, w których widownie będzie mogła być zajęta jedynie w połowie. Na stadionach i w innych obiektach sportowych kibice będą mogli zajmować połowę widowni.

29 maja także wszyscy uczniowie mają wrócić do stacjonarnego nauczania.

Na konferencji premier Morawiecki zastrzegł, że dalsze ewentualne poluzowania lub zaostrzenia przepisów zależeć będą od sytuacji epidemicznej. Zaznaczył, że warunkiem do szybkiego powrotu do normalności są szczepienia przeciwko COVID-19.

Patrząc na kalendarz łagodzenia obostrzeń musimy patrzeć również na kalendarz szczepień – dodał Mateusz Morawiecki. – One są powiązane. Powrót do normalności w zasadniczym stopniu zależy od tempa szczepień.

(fot. i grafiki Twitter Kancelaria Premiera RP)

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -