fbpx

28 kwietnia motocykliści z całej Polski przyjadą na Jasną Górę. Policja apeluje o ostrożność

W niedzielę, 28 kwietnia odbędzie się Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. W ubiegłym roku w wydarzeniu uczestniczyło kilka tysięcy motocyklistów. Tym razem z pewnością będzie podobnie. Nad ich bezpieczeństwem uczestników oraz sprawnym przejazdem przez miasto czuwać będą częstochowscy mundurowi.

W miniony weekend Na Jasnej Górze odbył się 21. Motocyklowy Zlot Gwiaździsty imienia księdza ułana Zdzisława Peszkowskiego. Kolejne spotkanie miłośników jednośladów odbędzie się na Jasnej Górze w niedzielę, 28 kwietnia. Tym razem będzie to Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy 2024 organizowany przez Częstochowskie Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów i Klub Motocyklowy SKL Dragon. To właśnie to częstochowskie stowarzyszenie zebrało motocyklistów z Polski na pierwszy taki zjazd w 1935 r. O godz. 11 zaplanowano wjazd Parady Motocyklistów na Jasną Górę, o godz. 12 mszę św. na Szczycie.

W związku z niedzielną pielgrzymką motocyklistów należy spodziewać się sporych utrudnień w ruchu. Przy tej okazji częstochowska policja apeluje o szczególną ostrożność.

Policyjny apel o rozwagę

Oto apel ze strony czestochowa.policja.gov.pl:

Główną przyczyną zdarzeń na drodze jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. A przecież bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego – bezpiecznie dojechać do celu.

Niektórzy użytkownicy dróg zapominają o użyciu kierunkowskazów, co jest dużym lekceważeniem wobec innych kierowców, ale też stanowi ogromne zagrożenie. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych – są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami, aby nie blokować szybszych pojazdów czy służb jadących na miejsce zdarzenia.

Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenie to duża zaleta jednośladów, ale też i mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać zachowanie innych uczestników ruchu.

Zadbajmy też o to, aby być widocznym. Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, warto zadbać o to, żeby być widocznym.

mat. Biura Prasowego Jasnej Góry, KMP w Częstochowie