fbpx

2 maja- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Obchodzimy dziś jedno z najmłodszych świąt w naszym kraju. Dzień Flagi został wprowadzony mocą nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

Każdy z nas wie, z jakich kolorów składa się polska flaga, ale nie każdy wie skąd wzięło się to święto i co oznaczają jej kolory.

Dzień Flagi ustanowiono niespełna 20 lat temu – 20 lutego 2004 r. Wówczas została znowelizowana ustawa o godle, barwach narodowych i hymnie RP, a w kalendarzu świąt pojawił się Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, choć i z tym potrafiliśmy sobie poradzić i w całym kraju trwa właśnie długi weekend. Dla wielu Polaków trwa on 5 dni (od 29 kwietnia do 3 maja), a najszczęśliwsze jednostki, biorąc 3 dni urlopu, zyskały aż 9 dni wolnego. Wróćmy jednak do flagi.

Data święta nie jest przypadkowa. Właśnie 2 maja 1945 roku, flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. To upamiętnienie tego ważnego historycznie wydarzenia. Poza tym, warto pamiętać, że władze PRL zlikwidowały święto 3, a tuż po pierwszym maja flagi miały być natychmiast zdejmowane, by nie odczekać rocznicy uchwalenie Konstytucji.

Od niespełna 20 lat na budynkach miejskich i państwowych, a także przy wielu prywatnych posesjach i blokach od 1 do 3 maja powiewa polska, biało- czerwona flaga. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Barwy flagi związane są z kolorami chorągwi polskiej, czyli białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.

Kolor biały symbolizuje łagodność, przyjaźń, dobrobyt, a kolor czerwony – krew, czyli walkę o suwerenność, walkę o niepodległość. W czasie II wojny światowej kolory interpretowano jako symbol naszej narodowej niezłomności i nadziei na wolność.

Polska flaga państwowa występuje w dwóch wersjach. Pierwsza to biało-czerwony prostokąt. Druga to flaga z godłem RP na białym pasie. Flagi z godłem ustawą mogą używać wyłącznie oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, a także polskie statki morskie jako banderę.

Fladze należy się szacunek. Nie powinna być brudna, zniszczona, nie można na niej umieszczać żadnych napisów, ani symboli. Znieważenie flagi regulowane jest kodeksem karnym.

2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r.