158. rocznica Bitwy pod Mełchowem już za nami

0
731
fot. UG Lelów

Uroczystość rocznicowa tradycyjnie rozpoczęła się od złożenia kwiatów na starym cmentarzu w Lelowie na mogile powstańczej.

Msza św. w intencji poległych bohaterów powstania 1863 roku, odbyła się w kaplicy św. Brata Alberta w Mełchowie, Mszę odprawili kapelan Pułku Żuawów Śmierci Stanisław Strycharczyk oraz ks. Kanonik Henryk Młynarczyk i proboszcz parafii św. Marcina w Lelowie. Po mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod zbiorową mogiłę powstańców, gdzie zaproszeni goście oraz delegacje złożyły wiązanki kwiatów między innymi byli to: Mariusz Trepka Poseł na Sejm RP, Urszula Giżyńska Redaktor Naczelna Gazety Częstochowskiej w imieniu Szymona Giżyńskiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Karolina Dominiko-Kościańska asystentka biura w imieniu Lidii Burzyńskiej Poseł na Sejm RP, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Częstochowie Marianna Dziura oraz Adam Jesionek, Krzysztof Molenda Wójt Gminy Lelów oraz Jerzy Karolczyk Radny Rady Gminy Lelów. Przedstawiciele Nadleśnictwa Koniecpol, Dyrektorzy Jednostek Gminnych, Sołtys z przedstawicielami wsi, KGW Mełchów, Zgromadzenie Sióstr Albertynek, przedstawiciele LTHK, przedstawiciele SOSW w Bogumiłku. Następnie zostały wygłoszone przemówienia okolicznościowe oraz przeprowadzono Apel Poległych. Potem zebrani mogli wysłuchać wspomnień o bitwie pod Mełchowem i poczuć atmosferę wydarzeń, przedstawionych podczas inscenizacji walk z epoki powstania styczniowego. Stoczona bitwa oddziału pod dowództwem Zygmunta Chmieleńskiego z wojskami rosyjskimi, była jednym z ważniejszych epizodów walk niepodległościowych.

Poprzez rekonstrukcję historyczną widzowie mogli cofnąć się do wydarzeń września 1863 roku i zobaczyć jak to wyglądało 158 lat temu. Fotorelacja z bitwy na pewno nie odda w pełni tego, co działo się podczas inscenizacji, ale niech będzie dla uczestniczących w obchodach przypomnieniem atmosfery tych wydarzeń, a dla nieobecnych zaproszeniem na następny rok do udziału w mełchowskiej rekonstrukcji.

K KIK