fbpx

10. urodziny Fundacji Oczami Brata. Jubileuszowa gala w Filharmonii Częstochowskiej

Fundacja Oczami Brata świętuje w tym roku swoje 10-lecie. Działalność częstochowskiej organizacji jest nietuzinkowa w skali kraju, nic więc dziwnego, że na świętowanie jubileuszu wybrano wyjątkową datę – 29 lutego.

-Kiedyś fundacja połączyła kilka osób, dziś Fundacja łączy ich setki! – wspominał Paweł Bilski, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata podczas gali 10-lecia działalności organizacji. Zorganizowano ją w Filharmonii Częstochowskiej 29 lutego (na tę szczególną okazję grach został specjalnie oświetlony). Wydarzenie poprowadzili aktorzy związani z Teatrem Nowym w Częstochowie: Paulina Kajdanowicz i Krzysztof Berendt.

10. urodziny Fundacji Oczami Brata. Jubileuszowa gala w Filharmonii Częstochowskiej 2
Gala z okazji 10-lecia Fundacji Oczami Brata (Fot. Daniel Wróblewski)

10 lat wytrwałej pracy

Była to dobra okazja, by przypomnieć historię częstochowskiej organizacji. Pierwsze lata działalności Fundacji Oczami Brata były raczkujące. Powstawały wówczas pierwsze projekty animacyjne i artystyczne, ale również asystencji osobistej osób z niepełnosprawnością. Jako jedna z pierwszych organizacji w Polsce, Fundacja zapoczątkowała działania oparte na opiece wytchnieniowej.

2016 rok to rok przełomowy wówczas Oczami Brata otworzyło Specjalistyczno-Opiekuńczą Placówkę Wsparcia Dziennego oraz Spółdzielnie Socjalną „Jasne, że alternatywa 21”, która obecnie prowadzi Klubokawiarnię oraz Kawiarnię „Alternatywa 21”. To przestrzenie, w której pracują na co dzień osoby z niepełnosprawnością, absolwenci działań Fundacji.

10. urodziny Fundacji Oczami Brata. Jubileuszowa gala w Filharmonii Częstochowskiej 3
Gala z okazji 10-lecia Fundacji Oczami Brata (Fot. Daniel Wróblewski)

2017 rok to czas zakładania pierwszych mieszkań wspomagano-treningowych. W roku kolejnym Fundacja otworzyła pracownie aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością, a w 2020 r. Warsztat Terapii Zajęciowej.

Obecnie Oczami Brata prowadzi dwa warsztaty, a także dwa teatry. W Fundacji działa Teatr Oczami Brata oraz Teatr Nowy w Częstochowie, jako osobna organizacja, dla której ważny jest rozwój artystyczny młodych artystów oraz pobudzanie aktywności lokalnej. Ze społecznością lokalną organizacja związana jest od lat, m.in. zakładając partnerstwo na rzecz aktywności lokalnej „Teraz Błeszno”. Dziś tworzy: 10 miejsc wsparcia, pomaga setkom osób z niepełnosprawnością i ich rodzinom, zatrudnia specjalistów z zakresu pomocy społecznej. Jest liderem w zakresie kreowania polityki społecznej w Polsce.

10. urodziny Fundacji Oczami Brata. Jubileuszowa gala w Filharmonii Częstochowskiej 4
Gala z okazji 10-lecia Fundacji Oczami Brata (Fot. Daniel Wróblewski)

W maju ubiegłego roku Fundacja otworzyła Dom Oczami Brata, na działce o powierzchni 2 tys. m kw. W sumie to dwa budynki, składające się na część mieszkalną i rehabilitacyjno-warsztatowo-biurową.

-Gdyby nie ta fundacja, Michał, Ania, Rafał, Kamil, Dorota, Mateusz, Edyta, Magda, Tomek… i dziesiątki kolejnych… byliby smutni. Byliby zamknięci w czterech ścianach, bez marzeń, wiary, chęci do życia. Chorzy na brak aktywności. Bez perspektyw – zaznaczał 29 lutego Paweł Bilski.

Fundacja Oczami Brata nie tylko dała szczęście setkom osób z niepełnosprawnością ale też zbudowała cały system wsparcia, którego w Częstochowie nie było! Dziś jest organizacją, która wyznacza standardy i kierunki rozwoju. Fundacja jest innowatorem w usługach społecznych. Jest rozpoznawalna na arenie ogólnopolskiej.

10. urodziny Fundacji Oczami Brata. Jubileuszowa gala w Filharmonii Częstochowskiej 5
Gala z okazji 10-lecia Fundacji Oczami Brata (Fot. Daniel Wróblewski)

„Miłość zostaje tutaj”

-Ta fundacja działa tylko dlatego, że życie pokonało śmierć. Ta fundacja powstała dlatego, że Karol, mój brat żył i to on nas połączył. Nie założyłbym tej organizacji, gdyby nie mój brat. Brat, którego mi bardzo brakuje ale też brat, któremu jestem bardzo wdzięczny – za jego życie i obecność. Karol zmarł w koszulce,
na której było napisane „miłość zostaje tutaj” – wspominał podczas uroczystości Bilski.

W programie gali znalazła się również promocja książki pt. „Miłość zostaje tutaj”. Egzemplarze dostali wszyscy goście (a sala filharmonii pękała w szwach). Praca ta nie jest dziełem fikcji. Wszelkie nazwy, postaci, miejsca i wydarzenia nie są wytworem wyobraźni. Wszelkie podobieństwa do osób prawdziwych nie są przypadkowe i niezamierzone. Tę książkę napisało życie. „Miłość zostaje tutaj” napisało życie. To prawdziwe historie płynące prosto z serca. Pełne nadziei, odwagi, siły, wiary, codziennej mądrości i właśnie – tytułowej miłości.

10. urodziny Fundacji Oczami Brata. Jubileuszowa gala w Filharmonii Częstochowskiej 6
Gala z okazji 10-lecia Fundacji Oczami Brata (Fot. Daniel Wróblewski)

Tego szczególnego wieczoru nie zabrakło wzruszeń, wspomnień 10 lat działalności fundacji, podziękowań oraz występów artystycznych. Zarząd Fundacji Oczami Brata złożył podziękowania ponad setce osób, podmiotom, które przez ten czas wspierały jej działalność.

Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, z rąk Stanisława Gmitruka, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego odebrali: Paulina Fronczak (srebrna odznaka), Marta Goldsztajn (srebrna odznaka) oraz Paweł Bilski (złota odznaka).

Nie zabrakło również atrakcji artystycznych, które zapewnili Aleksandra Tokarczyk, Marta Honzatko, Robert Mateuszuk i Michał Rorat. Gościem specjalnym był Jacek Wójcicki, który zaprezentował krótki recital, podczas którego przypomniał m.in. przebój „Nie dokazuj”.

10. urodziny Fundacji Oczami Brata. Jubileuszowa gala w Filharmonii Częstochowskiej 7
Gala z okazji 10-lecia Fundacji Oczami Brata (Fot. Daniel Wróblewski)

Podczas wydarzenia zaprezentowano kolejne plany działania organizacji, tj. utworzenie jeszcze w tym roku zakładu aktywności zawodowej oraz na przestrzeni kolejnych 5 i 10 lat systemu mieszkań dla osób z niepełnosprawnością w każdej dzielnicy miasta oraz budowę nie jednego, a dwóch kolejnych domów Oczami Brata dla osób z niepełnosprawnością.

10 wydarzeń na 10 lat

Fundacja Oczami Brata swoje 10-lecie świętować będzie przez cały rok. Organizacja zaplanowała bowiem
10 wydarzeń na 10 lat swojej działalności. Już 21 marca będziemy obchodzić Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Święto Kolorowej Skarpetki.

10. urodziny Fundacji Oczami Brata. Jubileuszowa gala w Filharmonii Częstochowskiej 8
Gala z okazji 10-lecia Fundacji Oczami Brata (Fot. Daniel Wróblewski)

Kwiecień to integracyjna olimpiada uśmiechu! W maju Fundacja zaplanowała Dzień sąsiada, w ramach pikniku i grilla integracyjnego w Domu Oczami Brata, podczas pierwszej rocznicy otwarcia Domu. W czerwcu odbędą się warsztaty z rękodzieła artystycznego zaplanowane w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy ul. Łukasińskiego. Lipiec to rajd do Olsztyna koło Częstochowy dla asystentów osobistych osób z niepełnosprawnością i ich uczestników, a w sierpniu odbędzie się kultowy Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA (będzie to już 4. edycja Festiwalu). Wrzesień to czas na sztandarową akcję Fundacji, czyli na grę miejską (pierwsza taka odbyła się w 2009 r.). Październik to z kolei happening „Malowanie na…” – to również akcja symbol Fundacji Oczami Brata.

W listopadzie odbędzie się salon poezji, a w grudniu podsumowująca konferencja, organizowana z okazji Dnia Wolontariusza.

red., mat. FOB, fot. Daniel Wróblewski

Paweł Bilski: Ponad 10 lat temu walczyliśmy o wszystko, co się da. Dziś to my wyznaczamy wzorce [ROZMOWA]