Częstochowa podpisała z „Solarisem” umowę na dostawę dziesięciu nowych przegubowych autobusów elektrycznych. Zakup ten możliwy jest dzięki dofinansowaniu w wysokości 35 mln zł.
W Częstochowie realizowany jest program „Lepszej Komunikacji”. – Chcemy też, żeby komunikacja publiczna stawała się coraz bardziej komfortowa i ekologiczna, i aby mieszkańcy chętnie przesiadali się na autobusy oraz tramwaje. Dlatego dzisiaj podpisujemy umowę na 10 nowych autobusów „elektryków”. To będą autobusy długie, potrzebne na najbardziej popularnych i obciążonych miejskich trasach – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

– Będziemy dostarczać 10 autobusów z tych najdłuższych, wyposażonych w najnowszą technologię i największą dostępną pojemność baterii, co przekłada się na ich zasięg i elastyczność użytkowania przez przewoźnika. Jest to obecnie nasz flagowy produkt – zaznacza Romuald Witkowski, dyrektor generalny Solaris Poland.
Nowe autobusy będą „przegubowcami” o długości 18 m. Będą dysponowały 118 miejscami dla pasażerów (41 będzie siedzących, a 12 z nich będzie dostępnych z poziomu niskiej podłogi, zaś cztery mają być przeznaczone dla osób o obniżonej sprawności ruchowej). Pojazdy będą wyposażone w silniki o mocy 240 kW. Istnieje możliwość odzysku energii elektrycznej podczas hamowania autobusu dla potrzeb ładowania magazynu energii oraz funkcję ograniczenia prędkości do 70 km/h.

Jak zapowiada Waldemar Wlazło – regionalny dyrektor ds. sprzedaży Solaris Bus & Coach – nowością w zamówionych przez Częstochowę autobusach będzie zaawansowany, inteligentny system bezpieczeństwa, identyfikujący przeszkody na drodze i zatrzymujący pojazd w przypadku braku stosownej reakcji ze strony kierującego.
W ramach kontraktu po rozstrzygniętym przetargu jeszcze w tym roku do Częstochowy ma trafić pięć nowych elektrycznych Solarisów wraz z kompletną infrastrukturą do ładowania. Kolejne pięć dostarczonych zostanie do końca lutego 2026 r.

– Nowe autobusy zastąpią te najbardziej obecnie wyeksploatowane we flocie MPK Mercedesy Conecto, które służą mieszkańcom już blisko 20 lat. To będzie duży skok jakościowy, nie tylko w zakresie systemu bezpieczeństwa i dostępności z poziomu niskiej podłogi, ale także m.in. poprzez cichszą pracę, pełną ekologię i większy komfort pracy dla kierowców – zapowiada prezes częstochowskiego MPK Mariusz Sikora.
Zakup jest możliwy dzięki środkom pozyskanym przez miasto na inwestycje w bezemisyjny transport publiczny z Krajowego Planu Odbudowy. Umowa wartości 44,1 mln zł (dofinansowanie wynosi 35 mln zł) – oprócz autobusów i 10 stacjonarnych ładowarek – obejmuje też dostawę urządzeń i narzędzi diagnostycznych oraz realizację niezbędnych szkoleń.

Przypomnijmy, że 2023 r. MPK wzbogaciło się o cztery nowe „elektryki” (także zakupione z dofinansowaniem ze środków unijnych). Z kolei w całej autobusowej flocie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie jeździ już blisko pół setki pojazdów z napędem innym niż spalinowy (elektrycznym, hybrydowym i z napędem na sprężony gaz ziemny CNG).
mat. UM Częstochowy, red.