„Kodeks Dobrych Praktyk – dialog społeczny pomiędzy samorządem a biznesem”. Jest to projekt mający na celu pomoc w dialogu społecznym między przedsiębiorcami a samorządem gminnym wybranych miast. Obecnie trzecia edycja projektu jest kontynuowana w Częstochowie.
Kodeks został zainicjowany w marcu 2022 roku przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz Center for International Private Enterprise (CIPE), międzynarodową instytucję działającą na rzecz przedsiębiorców. Projekty takie zostały już przeprowadzone w kilku Państwach na świecie m.in. w Czechach. Inicjatywa ma być odpowiedzią na to, że w Polsce tylko niektóre gminy podejmują odpowiednie działania wspierające przedsiębiorczość i wykorzystują dostępne narzędzia w tym obszarze. Chcemy stymulować powstanie i wdrażanie systemowych, skoordynowanych rozwiązań w zakresie dialogu z lokalnym biznesem.
Projekt realizowany był w trzech miastach w Polsce: Częstochowie, Katowicach oraz Łodzi. By rozpoznać potrzeby oraz zbadać rynek, ZPP przeprowadził we wspomnianych miastach badania nt. relacji między biznesem a władzami samorządowymi. W efekcie powstały trzy raporty, prezentujące wyniki uzyskane wśród przedsiębiorców z danego miasta na tle ogółu przedsiębiorców z trzech badanych lokacji.
Celem tego projektu jest współpraca w zakresie promocji i wsparcia przedsiębiorczości, a także w celu realizacji działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności lokalnego środowiska ze szczególnym uwzględnieniem sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Ideą jest budowanie platformy współpracy między samorządem, biznesem oraz lokalną społecznością.
Współpraca ma obejmować w szczególności wzajemne wsparcie w wybranych działaniach promocyjnych, wspólną organizację wydarzeń o charakterze gospodarczym, wymianę doświadczeń istotnych z punktu widzenia rozwoju gospodarczego oraz działania mające na celu tworzenie dostępnego systemu wsparcia MŚP.
W tym roku Związek Przedsiębiorców i Pracodawców – Częstochowa wychodzi z Kodeksem Dobrych Praktyk do gmin Subregionu Północnego Województwa Śląskiego. Do projektu dołączają m.in. Gmina Dąbrowa Zielona, Blachownia, Rędziny, czy też Starostwo Powiatu Kłobuckiego.
materiały: redakcja i ZPP