ZUS umożliwia przedsiębiorcom z terenów dotkniętych ostatnią powodzią opłacenie składek w późniejszym terminie – do 15 września 2025 r..
Przedsiębiorcy z terenów dotkniętych powodzią zyskali możliwość opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 roku w późniejszym terminie, tj. do 15 września 2025 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada uproszczenie procedur związanych z ubieganiem się o ulgi i umorzenia.
Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Żeby skorzystać z tego rozwiązania, przedsiębiorcy muszą złożyć specjalne oświadczenie potwierdzające, że są poszkodowani w wyniku powodzi.
Możliwość odroczenia płatności i rozłożenia na raty
Przedsiębiorcy mogą również wnioskować o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty. W przypadku przedsiębiorców, którzy już wcześniej skorzystali z odroczenia lub rozłożenia na raty, istnieje możliwość zawieszenia realizacji umowy. W takiej sytuacji ZUS wyznaczy nowy termin odroczenia lub nowy termin płatności rat.
Uproszczone procedury i wsparcie doradców
ZUS uprościł także procedury związane z wnioskami o ulgi. Rozpatrywanie wniosków będzie opierało się głównie na oświadczeniu płatnika, co oznacza, że przedsiębiorcy nie muszą przedstawiać dokumentów obrazujących ich sytuację ekonomiczno-finansową z ostatnich trzech lat.
Przedsiębiorcy mogą również ubiegać się o u=morzenie składek. ZUS może umorzyć należności z tytułu składek, jeżeli przedsiębiorca wykaże, że ich opłacenie byłoby zbyt dużym obciążeniem dla niego i jego rodziny, na przykład w sytuacji, gdy poniósł straty materialne w wyniku klęski żywiołowej. Należy jednak pamiętać, że okres, za który składki zostaną umorzone, nie będzie uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury, renty czy innych świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W oddziałach ZUS dostępni są doradcy do spraw ulg i umorzeń, którzy pomogą w skompletowaniu i wypełnieniu niezbędnych dokumentów. Numery telefonów do doradców można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl. Dodatkowo do 4 października w godz. 8-15 pod specjalnymi numerami telefonu: 33 825 31 34 i 76 876 45 76, przedsiębiorcy mogą uzyskać informacje na temat ulg w opłacaniu składek.
Obowiązek przekazywania dokumentów rozliczeniowych
Przedsiębiorcy z terenów dotkniętych powodzią, mimo udogodnień związanych z opłacaniem składek, nie są zwolnieni z obowiązku przekazywania do ZUS kompletów rozliczeniowych za bieżące okresy. Jeśli będą mieli problemy z ich złożeniem, mogą to zrobić w terminie późniejszym bez żadnych konsekwencji. Brak przekazania dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc spowoduje, że ZUS utworzy wymiar składek z urzędu, a informacja o tym pojawi się na eZUS. Powiadomienie to można zignorować. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z nowych rozwiązań, powinni zapoznać się ze szczegółami na stronie ZUS i skontaktować się z doradcami, aby uzyskać wsparcie w złożeniu odpowiednich wniosków i oświadczeń.
mat. ZUS, UM Częstochowy