fbpx

Zobacz pisanki, które znajdują się w zbiorach Muzeum Częstochowskiego

Wielu wielkanocnych ciekawostek dowiemy się z filmu „Pisanki w zbiorach Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego”. W wirtualną podróż zabierze widzów Ewelina Mędrala-Młyńska.

Spotkanie z Eweliną Mędralą-Młyńską zatytułowane „Pisanki w zbiorach Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego” wpisało się w cykl „Wokół kolekcji”, który realizuje instytucja. Pierwotnie można w nim było uczestniczyć 26 marca za pośrednictwem Facebooka.

O pisankach można posłuchać także teraz, wielkanocną porą. Na facebookowej stronie muzeum znajdziemy bowiem film zrealizowany przez Jacka Śliwczyńskiego.

FILM MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ

Pięknie zdobione pisanki zostały włączone do kolekcji Działu Etnografii w 1968 r., po konkursie na najpiękniejszą pisankę.

-Tylko część z nich jest wydmuszkami. Po ponad 50. wciąż cieszą oczy precyzją wykonania i wyszukaną ornamentyką – mówi Ewelina Mędrala-Młyńska, kierownik Działu Etnografii.

Przypomina również, że „jajko od najdawniejszych czasów utożsamiane było z życiem, szczęście, siłami witalnymi i początkiem”. Miało ponoć również swoje znaczeni magiczne, wierzono bowiem, że ukryte w w nim moce mogą być przeniesione na inne byty.

-W okolicach Częstochowy gospodarze zakopywali skorupki na polu, gdzie sadzono ziemniaki. zabieg ten miał spowodować, że pod każdym krzakiem ziemniaków miało urosnąć tyle bulw ile jajek zostało poświęconych na Wielkanoc – dodaje Mędrala-Młyńska.

Z filmu dowiadujemy się również tego, że metod zdobienia świątecznych jajek jest wiele. Można je np. pisać metodą batiku, krasić, czyli gotować w barwnym wywarze albo oklejać.

-Kreatywność twórców jednak nie zna granic, dlatego obok tradycyjnych zdobień, Muzeum Częstochowskie, prezentuje również jajka zdobione rysunkami, których tematyka często mocno odbiega od symboliki tych wiosennych Świąt – zaznacza kierownik Działu Etnografii.

Redakcja