Na Jasnej Górze odbyła się prezentacja wyjątkowego znaczka, który 3 maja wszedł do obiegu. Upamiętnia on Matkę Bożą Jasnogórską Królową Polski.
O wydarzeniu poinformowało Biuro Prasowe Jasnej Góry. Prezentacja znaczka odbyła się we wtorek, 3 maja w jasnogórskim sanktuarium. Uczestniczył w niej wiceprezes Poczty Polskiej i przeor Jasnej Góry. Znaczek, który upamiętnia Matkę Bożą Jasnogórską Królową Polski, właśnie wszedł do obiegu. Powstał on we współpracy Poczty Polskiej i Zakonu Paulinów.
– Poczta Polska honoruje znaczkami te wydarzenia i postacie, które są dla nas ważne – podkreślił Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej SA, uzasadniając wydanie serii „Patroni Polski”, której ukoronowaniem jest walor z Maryją Jasnogórską. Zauważył, że misją Poczty Polskiej jest promowanie historii i kultury, polskiego ducha.
Prezentacja odbyła się w Sali Rycerskiej, a poprowadził ją o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru na krakowskiej Skałce. Uczestniczyli w niej także Mariusz Dawid, dyrektor Biura Filatelistyki oraz Krzysztof Górski, dyrektor Biura Współpracy i Handlu Międzynarodowego.
Obraz Maryi w sukni brylantowo-diamentowej
Na znaczku odwzorowano obraz Maryi w sukni brylantowo-diamentowej z XVII w., w koronach, które są darem Jana Pawła II z 2005 r. Oprócz znaczka, w limitowanej wersji ukazała się także koperta FDC (czyli koperta Pierwszego Dnia Obiegu z datownikiem). Widnieje na niej rycina jasnogórskiego klasztoru z XIX w. W datowniku pokazany jest wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej z repliką korony ofiarowanej przez papieża Klemensa XI w 1717 r.
Nad merytorycznym przedstawieniem tych wydawnictw czuwał historyk o. Grzegorz Prus.
Nakład wynosi 117 tys. sztuk
O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry zaznacza, że znaczki to małe dzieła sztuki, które dokumentują ważne wydarzenia, a kolekcjonując je, można też uczyć się historii.
Znaczek z Jasnogórską Królowa Polski to piąty walor z serii „Patroni Polski”. W 2018 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z podobizną św. Stanisława Kostki, a rok później ten upamiętniający św. Wojciecha. Z kolei w 2020 r. swoją premierę miał znaczek z wizerunkiem św. Andrzeja Boboli, a w 2021 r. – z św. Stanisława ze Szczepanowa. Wszystkie te wydawnictwa zaprezentowano podczas spotkania.
Wartość znaczka z Matką Bożą Jasnogórską Królową Polski to 8 zł. Nakład wynosi zaś 117 tys. sztuk.
Ciekawostką jest też inna, nowa forma wydawnicza, czyli znaczek z przywieszką, na której znajduje się wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Jest on tłoczony na złotej folii. Znaczek jest numerowany i będzie on dostępny w sprzedaży w internetowym sklepie filatelistycznym Poczty Polskiej. Znajdzie się w specjalnym folderze filatelistycznym w nakładzie 9 tys. sztuk.
ZS
Czytaj także: Jasna Góra. Otwarto “Golgotę Wschodu” i Kaplicę Jasnogórskiej Matki Pojednania