W wieku 87 lat zmarł Andrzej Kalinin, autor m.in. nagrodzonej Nagrodą Literacką Czesława Miłosza „…i Bóg o nas zapomniał”. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę, 12 czerwca na cmentarzu Komunalnym w Częstochowie.
Andrzej Kalinin był pisarzem, publicystą (zajmował się również krytyką teatralną i literacką), członkiem PEN CLUBU i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Debiutował w kwartalniku literackim „Arka”, gdy pod pseudonimem Antoni Tuchowski, opublikowano jego opowiadanie „Konie”. Utwór ten przedrukowano potem w paryskim wydawnictwie AKTIS (1987), w wyborze najważniejszych publikacji polskiej prasy podziemnej.
Współpracował z „Kulturą” Jerzego Giedroycia, gdzie publikował m.in. „Obrazki ze starych klisz” i opowiadanie „Wigilia białych niedźwiedzi”. Warto dodać, że to ostatnie przetłumaczone potem na język angielski czytane było w radiu BBC.
Publikował w nowojorskim „Dzienniku Polskim”, współpracował z krakowskimi periodykami literackimi „Arką”, „Arcanami” i „Dekadą Literacką”. Był redaktorem „Notatnika Kulturalnego” wydawanego przez „Gazetę Częstochowską”. Pisał również teksty, które ukazywały się na łamach „Dziennika Częstochowskiego 24 godziny” oraz krakowskiego i częstochowskiego wydania „Gazety Wyborczej”.
Pierwsza z jego książek „…i Bóg o nas zapomniał”, trafiła na listę lektur obowiązkowych, czytana była w Radiu Wolna Europa i pierwszym programie Polskiego Radia. To za nią w 1994 r. uhonorowano pisarza Nagrodą Literacką Czesława Miłosza. Kilka tygodni później noblista odwiedził laureata w jego domu w Kusiętach koło Częstochowy. Zresztą to miejsce słynęło z podejmowania wielu cenionych ludzi kultury i sztuki.
W 1997 r., w cyklu programów edukacyjnych „Współczesna proza polska”, Telewizja Polska prezentowała film dokumentalny o pisarzu z inscenizowanymi fragmentami jego książek. W grudniu 2004 r. ukazujący się w Melbourne w Australii „Dziennik Polski” rozpoczął w odcinkach druk wspomnianej książki „…i Bóg o nas zapomniał”.
Na liście wydanych przez autora książek wymienić można też „Ze sztambucha starego komucha”, „Za progiem dnia”, „W cieniu złych drzew”, „A życie jak rzeka”…
W Częstochowie pisarz zasłynął również jako organizator i gospodarz „Ratuszowego Salonu Gwiazd”. W spotkaniach uczestniczyli przede wszystkim cenieni Polacy wywodzący się z naszego miasta.
Za swoje dokonania Andrzej Kalinin był wielokrotnie nagradzany. W 1998 r. prezydent RP uhonorował go Złotym Krzyżem Zasługi. Z kolei w 2004 r. Sejmik Śląski wyróżnił go Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego. Więcej o autorze można przeczytać na: andrzej-kalinin.cze.pl.
Andrzej Kalinin zmarł w wieku 87 lat. Jego pogrzeb odbędzie się na cmentarzu Komunalnym w Częstochowie w sobotę 12 czerwca o godz. 14.
ZS