fbpx

Zielone ściany receptą na smog

Osiem szkół podstawowych w Częstochowie, Hala Polonia i siedziba Miejskiego Zarządu Dróg – co łączy te budynki? Odpowiedzią są zielone ściany, które poza niewątpliwym walorem estetycznym, posiadają jeszcze ważną, ekologiczną funkcję pomagając w walce z zanieczyszczonym powietrzem.

„Zielone ściany” to realizacja jednego z projektów, które zostały zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zadanie o nazwie ,,STOP SMOG! Zielony pochłaniacz smogu’’ kosztowało łącznie ok. 550 tysięcy złotych i zostało wykonane przez firmę Państwowa Łąka sp. z o. o. z Ełku.

Ekologiczne instalacje pojawiły się na budynkach ośmiu szkół podstawowych: nr 14( (ul. Jerzego Waszyngtona), nr 16 (ul. Ułańska), 38 (ul. Generała Władysława Sikorskiego), 49 (ul. Jesienna), 9 (ul. Jana III Sobieskiego), 13 (ul. Wręczycka), 54 z oddziałami integracyjnymi (ul. Jerzego Kukuczki), 7 (ul. Ludwika Zamenhofa).
Dodatkowo, roślinne panele zakryły elewacje Hali Polonia i Miejskiego Zarządu Dróg przy ul. Legionów.
A jak powstały „zielone ściany”? Rośliny zostały posadzone na rabatach, otulonych geowłókniną i korą, które chronić będą sadzonki przed wysuszeniem i chwastami. Bluszcz pospolity, winobluszcz pięcioklapowy i barwinek wyniosły, rosnąc, będą pięły się przy ścianie budynku, wypełniając metalową konstrukcję, która stanowić będzie podporę dla roślin.
Z czasem budynki pokryją się zielenią na wysokości od 8 do 12 metrów i szerokości 4-5 metrów.

Uczniowie szkół, przy których powstały „zielone ściany” wzięli także udział w specjalnych warsztatach wyjaśniających ideę i funkcję ekologicznych elewacji.

Stare Miasto wzbogaciło się natomiast o ogród wertykalny czyli pionową instalację z roślin. W pobliżu Pomnika Żydów Częstochowian powstała kompozycja ze świerków serbskich i miskantów chińskich, które rosnąc utworzą warstwową kaskadę.