18 września w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbył się XX Przegląd Zespołów Teatralnych Szkół Średnich Regionu Częstochowskiego.
Pięć różnych teatrów, grup aktorskich, zespołów aktorskich czy jak dawniej mawiano – trup aktorskich. Pięć różnych spektakli i bardzo różnie podanych….
Na kameralnej scenie Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie były lekkie występy takie, jak „Igraszki z diabłem” – wystawiane przez młodzież z Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Wł. Reymonta, czy też „Zabawy z Fredrą” zaprezentowane przez młodzież z Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Malczewskiego oraz występ młodzieży z Teatru Karo Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie, przez poważne sztuki „Lady M.” Grupy pod wiszącym kotem z VII LO im. M. Kopernika oraz „Słowacki, Słowacki” z …a „już ci” I LO. im. J. Słowackiego.
Przegląd Zespołów Teatralnych Szkół Średnich powrócił na deski teatru po trzech latach „pandemicznego” zawieszenia, należy podkreślić, iż występy młodych aktorów miały jedno ważne obostrzenie – czas trwania spektaklu do 30 minut.
Oczywiście skoro przegląd miał zasadę konkursową, niezbędne było jury, w którym zasiedli: Agnieszka Lipińska, teatrolożka, inspektorka ds. teatralnych Wydziału Kultury i Sportu w Częstochowie – Ewelina Rucińska – aktorka i instruktorka teatralna – Robert Dorosławski- wieloletni dyrektor częstochowskiego Teatru, inicjator Przeglądu, obecnie dyrektor biura Fundacji SOWARD – Kolorowa edukacja, która wspiera Szkołę Podstawową „Akademia Soward”. Nad całością przeglądu czuwała Ewa Oles.
Występujące grupy teatralne prowadzą: Agnieszka Łopacka – Grupa Re:aktory, Beata Gendek-Barhoumi – „Grupa pod wiszącym kotem”, Marek Ślosarski – Liceum Sztuk Plastycznych oraz I LO im. Juliusza Słowackiego, Wojciech Kowalski – Teatr Karo MDK w Częstochowie.
Każda z prezentowanych sztuk, była na bardzo wysokim poziomie. Młodzi aktorzy wykazali się talentem – nie było zacięć, zapomnianych tekstów, improwizacji czy też … jakiś zauważalnych pomyłek czy wpadek. Spektakle oglądało się bardzo przyjemnie.
Przedstawienie „Igraszki z diabłem” to przecież bardzo dobrze znany genialny spektakl teatru telewizji z rolami Mariana Kociniaka, Magdaleny Zawadzkiej, Krzysztofa Kowalewskiego, Wojciecha Pokory, Janusza Gajosa, Jana Kociniaka, Janusza Rewińskiego, Marka Kondrata i grającego Belzebuba – Tadeusza Kondrata (tu warto namówić młodsze pokolenie do zobaczenia tego spektaklu z 1979 roku). Młodzi aktorzy musieli się zmierzyć z pewną „legendą” – i przyznać muszę, wyszło im to bardzo dobrze.
„Lady M.” – to wręcz minimalistyczne przedstawienie. Tutaj scenę wypełniają dwie postaci, dwie kobiety – które „sobą” musiały i zrobiły to z powodzeniem – wypełnić scenę. Sztuka wypełniona emocjami, które w ciekawy, aktorski sposób przedstawiły grające w spektaklu uczennice z Kopernika.
„Zabawy Fredrą” – Liceum Plastyczne to liceum artystów, koloru, impresji i tak chyba należy najkrócej opisać ich spektakl. To impresja z Fredry – kolorowy, wesoły, bardzo dobrze wypełniony „warsztatem” aktorskim spektakl. Połączone z sobą w jedną całość najbardziej znane teksty Aleksandra Fredry ujmują i bawią.
„Słowacki, Słowacki” – zupełnie inna wymowa, inny ciężar „gatunkowy” i mamy bardzo ciekawie pokazaną „Balladynę”, na brawa zasługują odgrywane postaci matki, Aliny i Balladyny.
Na koniec pozostała „lekka”, dowcipna sztuka wystawiana przez młodzież z Teatru Karo z Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie. Występ na bardzo cieszącym „oko” poziomie.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 15 października. Szczegóły:www.teatr-mickiewicza.pl
Tekst i fot. K. Woszczyński