fbpx

Zarejestruj dziecko on-line

Kto zostanie niebawem rodzicem, powinien pamiętać, że obowiązkowo musi zgłosić narodziny pociechy. Nie musi tego jednak robić osobiście. Może to zrobić on-line, korzystając ze strony www.GOV.PL.


E-usługa działa od 1 czerwca 2018 r. i z miesiąca na miesiąc jest coraz bardziej popularna. Jak podaje Ministerswto Cyfryzacji, korzystając z tej formy rejestracji do tej pory zgłoszono narodziny ponad 70 tys. dzieci.
Meldunek i PESEL w pakiecie
Jak podkreśla ministerstwo, e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin dziecka, ale i załatwienie kilku innych spraw.

  • Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną. Do wyboru mają także osobisty odbiór na poczcie lub w urzędzie – dodaje szef MC.
    Ministerstwo przypomina, że rodzice mają obowiązek zgłosić narodziny dziecka w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Kartę urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba, która odebrała poród – np. lekarz lub położna. Przekaże ją do Urzędu Stanu Cywilnego (USC) najpóźniej trzy dni od jej wystawienia.
    Jak zarejestrować potomka on line?
    W pierwszej kolejności należy zdecydować, kto zgłasza narodziny – matka czy ojciec.
    Rodzic, który będzie rejestrował malucha powinien mieć profil zaufany. Informacje na temat profilu zaufanego znaleźć można pod adresem: www.pz.gov.pl. Tam też można go bezpłatnie założyć.
    Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, kolejne kroki w celu rejestracji dziecko są niezwykle proste. I wylicza je na stronie stronie:
    „Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.
    Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.
    Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka.
    Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.
    Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym”.
    Ministerstwo radzi, aby w zgłoszeniu podać swój adres e-mail i numer telefonu – mogą się przydać gdyby kierownik USC potrzebował wyjaśnień.
    (Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji)