Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie podsumowało działania związane z usuwaniem dzikich wysypisk z terenu miasta. W 2024 roku posprzątano 39 działek, na których ktoś podrzucił śmieci.
Na usunięcie nielegalnych składowisk odpadów przez Centrum Usług Komunalnych wydano ponad 133 tys. zł. W sumie sprzątaniem objęto obszar 188 tys. m kw. W przypadku wysypisk znajdujących na działkach prywatnych odpowiedzialność za usunięcie śmieci spoczywa na właścicielu terenu.
Gdzie usunięto odpady?
Odpady usunięto z działek przy ulicach: Piastowskej, Al. NMP 2, Gminnej, Warszawskiej, Daniłowskiego, Wilgowej, Białoszewskiego, Malewskiej, Garncarskiej, Morenowej, Żywockiego, Sucharskiego, Małopolskiej, Niskiej, Wypalanki, Huculskiej, Michalika, Skrzetuskiego, Żyznej, Fredry, Rząsawskiej, Królewskiej, Bugaj, al. Wojska Polskiego, Manganowej, Wolności, Rocha, Pułaskiego, Sobieskiego, Trochimowskiego, Hoene-Wrońskiego, Zamoyskiego, Loretańskiej, Goszczyńskiego i Brucknera.
Zgłaszajmy wysypiska!
Dzikie składowiska stanowią zagrożenie dla ludzi, środowiska i zwierząt. Zanieczyszczają glebę, wodę, a także powietrze. W przypadku natrafienia na dzikie wysypisko, należy je zgłosić do Centrum Usług Komunalnych mailowo lub za pomocą formularza (można go znaleźć na stronie cuk.czestochowa.pl/dzikie-wysypiska/). Jak to zrobić? Należy podać lokalizację składowiska, czyli ulicę, numer nieruchomości lub działki lub po prostu opisać miejsce, gdzie porzucono śmieci. W zgłoszeniu należy też określić rodzaj odpadów, a także oszacować ich ilość. Jeżeli to możliwe, warto zrobić na miejscu zdjęcie.
red., mat. UM Częstochowy
Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.
![Ekologiczne ABC. Walka z dzikimi wysypiskami. W 2024 roku z Częstochowy zniknęło blisko 40 z nich 2](https://gazetaregionalna.com/wp-content/uploads/2025/01/WOFS-Material-1.png)
Czytaj także: W lutym ruszy w Częstochowie nabór wniosków na miejskie ekodotacje