fbpx

VI Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Wystawa Sławomira Jodłowskiego „Sycylia – wyspa słońca i wina”

Wydarzeniem towarzyszącym trzydniowemu VI Jurajskiemu Festiwalowi Sztuki i Wina, który odbywa się w Olsztynie, jest wystawa fotografii Sławomira Jodłowskiego – „Sycylia – wyspa słońca i wina”.

Od 15 do 17 lipca w Olsztynie króluje VI Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Organizatorami wydarzenia są Miasto i Gmina Olsztyn oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Jednym z wydarzeń towarzyszących imprezie jest wystawa fotografii Sławomira Jodłowskiego – „Sycylia – wyspa słońca i wina”. Motto, które przewodzi ekspozycji brzmi tak: „Podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi”.

-Zjawisko kulturowe jakim jest fotografia podróżnicza, nazywana często turystyczną, to aktualnie jedno z najważniejszych aktywnych procesów fotograficznych na świecie. Jest ona przejawem dystansu do rzeczywistości,  refleksji, filozofii pasji poznawania, a także pragnieniem dzielenia się swoją wizją postrzegania świata w kontekście artystycznego przekazu – zaznacza autor wystawy.

Na fotografiach Palermo, Messyna, Syrakuzy…

VI Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Wystawa Sławomira Jodłowskiego "Sycylia - wyspa słońca i wina" 2
Wystawa „Sycylia- wyspa słońca i wina”. Jedna z fotografii autorstwa Sławomira Jodłowskiego

Ekspozycja prezentuje kilkanaście fotografii z rożnych okolic Sycylii, takich jak Wulkan Etna, Palermo, Monreale, Trapani, Messyna, Scala dei Turchi, Cefalu i Syrakuzy.

Tytułowe wino dominuje na tej „Wyspie Słońca”. Dominującą czerwoną odmianą jest nero d’avola uprawiana na całej wyspie. Zwykle robi się z niej proste owocowe wina, ale jeśli producent jest ambitny, wina są skoncentrowane z dobrą złożonością smaków i aromatów. Z odmian międzynarodowych występuje tu chardonnay i syrah.

Na wyspie jest też szereg małych apelacji. Jedne z najlepszych win pochodzą z Etna DOC, gdzie na większych wysokościach uprawia się bardzo stare krzewy dające niski plon. Warto tu wspomnieć o takich lokalnych czerwonych odmianach jak nerello mascalese i nerello cappuccio, które kupażuje się dla uzyskania aromatycznych win z wysoką kwasowością i mocnymi taninami oraz aromatami kwaśnych czereśni, żurawiny, malin i suszonych ziół.

Kilka słów o autorze…

Sławomir Jodlowski – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, główny instruktor ds. fotografii i filmu w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie, prezes Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa, twórca i animator kultury w dziedzinie upowszechniania fotografii.

Od lat współpracuje on z TVP jako operator obrazu filmowego, a także prowadzi działania promujące fotografie jako wartość kulturotwórczą polegająca na organizacji plenerów, warsztatów, szkoleń i spotkań z artystami-fotografikami.

Jest kuratorem Galerii ArtFoto działającej przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. W Galerii prezentuje fotografię polską i zagraniczną, promuje zarówno twórców znanych jak i rozpoczynających karierę artystyczną ze szczególnym uwzględnieniem środowiska fotograficznego regionu śląskiego. Ekspozycje w Galerii ArtFoto przybliżają i promują najnowsze trendy w sztuce nawiązujące do wykorzystania najnowszych technologii w rejestracji obrazu.

Preferuje cyfrowy aspekt sztuki związany z filozofią digitalizacji działań twórczych. W Galerii prezentowali swoje prace i gościli osobiście najwybitniejsi polscy fotograficy jak m.in. Edward Hartwig, Ryszard Horowitz, Tomasz Sikora czy Paweł Pierściński.

W sumie Jodłowski zorganizował ponad 300 wystaw fotograficznych. To pomysłodawca kolejnej nowej galerii fotografii Fotopobudka w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. Jest też pomysłodawcą oraz komisarzem najstarszego i największego w Polsce Międzynarodowego Konkursu Fotografii Cyfrowej „Cyberfoto”, których odbywa się od 25 lat. Konkurs ma na celu promocje fotografii cyfrowej jako sztuki o szczególnym ładunku kulturotwórczym, akcentuje relacje i utrzymanie stałej więzi z nowoczesną jakością kultury wizualnej, kształtującą także naszą tożsamość narodową.

Sławomir Jodłowski jest współzałożycielem Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa, którego celem jest popieranie działalności twórczej w dziedzinie fotografii wymiana informacji oraz dyskusja dotycząca spraw artystycznych i technicznych fotografii.

ZS

Czytaj także: VI Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Idealny pomysł na promocję lokalnych winnic