fbpx

Wystawa „Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy”. Hołd złożony pamięci legendy

Początkowo ta wystawa miała być prezentem na 103. urodziny legendarnego paulina, teraz stanie się hołdem złożonym pamięci.

Wystawa „Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy” od początku była wyjątkowa. Wymyślił ją częstochowski fotografik Marcin Szpądrowski. Przez prawie dwadzieścia lat był on głównym  fotografem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, a przez kilkanaście lat sprowadzał do Częstochowy prestiżową wystawę największego Konkursu Fotografii Prasowej „Grand Press Photo”. Jako Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu od 2013 r. organizuje zaś ogólnopolskie konkursy fotograficzne, warsztaty i plenery oraz spotkania fotograficzne z najwybitniejszymi twórcami w tej dziedzinie sztuki.

Prowadzi także  kultowy portal częstochowskich fotografów „Fotomedaliki.pl”. Swoje fotografie publikuje w wydawnictwach artystycznych, prasie krajowej i zagranicznej. Przez własną twórczość promuje Częstochowę i Polskę. Do tej promocji przyczynia się też jego dziewiętnastoletnia praca zawodowa w polskim wydawnictwie krzyżówkowym „Technopol”, jako dyrektora Biura Marketingu i Reklamy. To też nauczyciel fotografii w Technikum TEB Edukacja, Policealnej Szkole TEB Edukacja oraz instruktor fotografii w Klubie SM „Nasza Praca” w Częstochowie.

Wystawa „Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy”. Hołd złożony pamięci legendy 2
„Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy”

Hołd złożony pamięci legendy

Przedsięwzięcie, które zaplanował, miało być szczególne. Ekspozycję przewidział bowiem jako prezent urodzinowy na 103. urodziny „legendy Jasnej Góry”. Niestety, 14 listopada świat obiegła smutna informacja o śmierci trzykrotnego przeora klasztoru paulinów. Tym samym fotograficzna ekspozycja stanie się hołdem złożonym pamięci słynnego duchownego.

– Ojca Jerzego Tomzińskiego spotkałem po raz pierwszy w maju 2013 r. w częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Miał już prawie 95 lat, a ja dopiero wtedy dowiedziałem się o jego długim i ciekawym życiu. Od razu zapragnąłem poznać Ojca bliżej. Spotkałem go jeszcze raz w Muzeum w grudniu 2015 r., ale na osobiste poznanie tego wyjątkowego zakonnika i na stały z nim kontakt musiałem poczekać aż do roku 2018, czyli do setnych urodzin Ojca. Jak wiele sytuacji w moim życiu, również to stało się w sposób nieoczekiwany. Przypadkowe spotkanie mojej żony z uroczą bliską znajomą Ojca Jerzego, panią Beatą Bujak-Skowrońską, doprowadziło mnie do Ojca i pozwoliło stosunkowo szybko zdobyć jego zaufanie. Od tego czasu miałem okazję dokumentować liczne ważne wydarzenia w życiu tego wspaniałego Paulina – wspomina Marcin Szpądrowski.

Ukoronowanie wspólnych podróży

Fotografik dokumentował wspólne wyjazdy do Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, do rodzinnej Przystajni czy też na uroczystości ustanowienia sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Mochowie, którego Ojciec Jerzy był przed laty inicjatorem.

– Ukoronowaniem naszych wspólnych podróży był wymarzony i wyczekiwany wyjazd do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie we wrześniu tego roku, na uroczystości beatyfikacyjne kard. Stefana Wyszyńskiego – podkreśla Szpądrowski.

Materiał, który zebrano na potrzeby wystawy stał się równie różnorodny, jak i bogate duchowo było życie ojca Tomzińskiego.

– Sporą część sytuacji związanych z Ojcem Jerzym, które miałem możliwość fotografować, staram się pokazać na tej szczególnej dla mnie wystawie. Wprawdzie pandemia ograniczyła nam w znacznym stopniu możliwości spotkań i wyjazdów, ale też pojawiły się w związku z tym miłe pozdrowienia przez jasnogórskie okno klasztornej celi, co zostało utrwalone na zdjęciu – opowiada autor ekspozycji.

Osobne miejsce fotografik poświęcił opiekunom i przyjaciołom, którzy na co dzień wspierali przyjaciela i współpracownika Prymasa Tysiąclecia oraz Jana Pawła II, w jego różnych aktywnościach.

– To osoby, które opiekowały się nim, dbały o jego zdrowie, dobre samopoczucie i kondycję fizyczną, a przede wszystkim darzyli go wielką przyjaźnią i byli zawsze do jego dyspozycji. To też dzięki nim Ojciec Jerzy mógł pozostawać tak długo aktywny – dodaje Marcin Szpądrowski.

Wernisaż odbędzie się 24 listopada

Data wernisażu wystawy nie była kwestią przypadku. 24 listopada inicjator Apelu Jasnogórskiego obchodzić miał przecież 103. urodziny. Dodajmy tu, że duchowny urodził się w roku i miesiącu, w którym Polska po 123 latach niewoli odzyskała Niepodległość. Stąd i tytuł ekspozycji. Wydarzenie zaplanowano na godz. 16. Wystawa prezentowana będzie do 6 grudnia.

Na Jasnej Górze jednak prezentacja fotografii Marcina Szpądrowskiego się nie zakończy. Od 8 do 16 grudnia będzie je można oglądać w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II (ul. Jagiellońska 67/71). Otwarcie zaplanowano na 7 grudnia na godz. 16.

Z kolei od 18 do 30 grudnia wystawa „Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy” eksponowana będzie w Gminnym Ośrodku Kultury w Przystajni. Wernisaż odbędzie się 17 grudnia o godz. 16.

Zuzanna Suliga