Pomimo alarmów strażaków oraz apeli naukowców i ekologów, co roku wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon wypalania traw. To proceder nie tylko szkodliwy i niebezpieczny, ale i karalny – grozi grzywną lub aresztem.
Wypalanie traw to zjawisko niebezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i przyrody. Przynosi ogromne straty w środowisku naturalnym, a zniszczenie fauny i flory powoduje zachwianie tak istotnej w przyrodzie równowagi ekologicznej.
O szkodliwości wypalania traw opowiada Jakub Koterba – zastępca naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Hutkach (gmina Konopiska, powiat częstochowski).
Wypalanie traw niszczy glebę
Dlaczego, pomimo licznych apeli i opracowań naukowych ludzie wciąż narażają na niebezpieczeństwo siebie i środowisko? Ponieważ w świadomości części społeczeństwa utrwalił się mit, że wypalanie traw i pozostałości roślinnych poprawia żyzność gleby, niszczy chwasty oraz zwiększa kolejne plony. To nieprawda, jest wręcz przeciwnie! Wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej, próchniczej warstwy gleby pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat, a w wyniku wypalania zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby.
Wypalanie traw zabija zwierzęta
Przez wypalanie giną także organizmy żyjące w wierzchnich warstwach gleby, niezwykle przydatne do utrzymania jej dobrej kondycji, m.in. dżdżownice i mrówki. Pożary traw oznaczają zniszczenie wielu pożytecznych zwierząt kręgowych – płazów, gadów i małych ssaków, jak np. krety, ryjówki, jeże, młode zające czy nornice. W trakcie wypalania znikają miejsca lęgowe ptaków, giną też gatunki zwierząt gnieżdżących się na ziemi lub w zaroślach. Ofiarami pożarów mogą być także większe zwierzęta, takie jak sarny, jelenie czy dziki, a nawet zwierzęta domowe. Towarzyszący pożarom dym zagraża trzmielom i pszczołom zakłócając proces zapylania kwiatów.
Wypalanie traw – niebezpieczne zjawisko
Warto przypomnieć, że wypalanie łąk, nieużytków, przydrożnych rowów i trawników często kończy się niekontrolowanym rozprzestrzenieniem ognia. Podpalacze nie zdają sobie sprawy, że wyschnięte trawy w połączeniu ze zmiennymi wiatrami mogą powodować dotarcie ognia do zabudowań czy obszarów leśnych. Wszystko to prowadzi do wielu strat materialnych, a zdarza się, że i do osobistych tragedii.
Jeśli zauważysz pożar, zadzwoń – 112 lub 998.
red.

Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.
Czytaj także: Zbiórka tekstyliów w Częstochowie. Jak umówić się na odbiór niepotrzebnych ubrań i tkanin?