Można już podsumować wyniki anonimowej ankiety ewaluacyjnej, która dostępna była w Internecie między 9 i 22 stycznia. 33 biorących udział w ankiecie wzięło udział w głosowaniu BO, a 6 – zarówno głosowało, jak i zgłosiło projekt zadania na wcześniejszym etapie procedury.
Pozytywną opinię o 9. edycji wyraziło łącznie 29 ankietowanych, z czego zdecydowanie pozytywną – 5, a raczej pozytywną – 24. Ambiwalencję w kwestii oceny wyraziło 14 osób. Negatywnych opinii było w sumie 15 – w tym 6 zdecydowanie negatywnych.
Spośród poszczególnych etapów BO najwięcej zdecydowanie przychylnych ocen – 18 – zebrało samo głosowanie. Tym najbardziej surowo ocenionym etapem była natomiast weryfikacja projektów zadań – zebrała 9 zdecydowanie negatywnych ocen.
Tym razem w ankiecie ewaluacyjnej chętniej wypowiadali się mężczyźni niż kobiety – odpowiednio 57 proc. i 43 proc. Największy odsetek ankietowanych, 41 proc., to osoby z przedziału wiekowego 31-45 lat; nieco mniej, bo 31 proc., stanowiły osoby między 46-60 rokiem życia.
Niestety, nikt z najmłodszych uprawnionych do udziału w procedurze BO – a przypomnijmy, że jest ona bardziej dostępna niż np. wybory parlamentarne czy samorządowe, czyli otwarta także na osoby niepełnoletnie – nie zechciał odpowiedzieć na pytania anonimowej ankiety…
Zebrane uwagi dotyczą wszystkich etapów Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie: naboru wniosków, weryfikacji, głosowania, promocji i realizacji. Wszystkie uwagi zgłoszone w ankiecie zostaną poddane pod dyskusję podczaswysłuchania publicznego – czyli kolejnego etapu wspólnej oceny ostatniej edycji BO.
Zaplanowano je w formie stacjonarnej – w sali sesyjnej budynku UM przy ul. Śląskiej 11/13 – w piątek, 3 lutego, o godz. 17. Udział w wysłuchaniu publicznym jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.