Wspólne gotowanie dotyczyło Szkoły Podstawowej nr 8 im. H. Poświatowskiej w Częstochowie i Liceum Perejasławskiego im. Wołodymyra Monomacha. Placówki po raz drugi zrealizowały projekt dofinansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży.
W 2019 roku hasłem przewodnim wymiany było „Młody obywatel znad Warty i Dniepru”, a w tym roku projekt nazwano ,,Go! towanie polsko – ukraińska różnorodność na talerzu nastolatka”. W przedsięwzięciu, które trwało od 3 do 7 października br., wzięło udział 10 uczniów z częstochowskiej „Ósemki” i 10 uczniów z ukraińskiego liceum.
Towarzyszyli im nauczyciele posiadający doświadczenie w pracy z młodzieżą metodami pozaformalnymi. Uczestnicy zostali zakwaterowani w centrum niedaleko SP nr 8, co sprzyjało logistyce projektu i wykorzystaniu walorów turystycznych miasta.
Młodzież sama wybrała sobie zadanie do realizacji, stawiając na tematy związane ze zdrowiem, zdrowym stylem życia, odżywianiem się nastolatków oraz lokalnymi tradycjami kulinarnymi. Gotowanie jako modny kierunek aktywności młodych ludzi stało się główną osią projektu. Inspiracją do gotowania były stare przepisy kulinarne, rodzinne i regionalne.
Drugim zadaniem, który młodzież wskazała do realizacji, to stworzenie książki kulinarnej nastolatka. Tradycje kulinarne, zasoby środowiska naturalnego stały się podstawą do prowadzenia działań projektowych, współdziałania, nabywania nowych umiejętności i wymiany dobrych praktyk.
Głównym celem projektu ”Go! towanie, polsko – ukraińska różnorodność na talerzu nastolatka” było zainicjowanie dialogu międzykulturowego jako punktu wyjścia do budowania wzajemnej akceptacji, chęci poznania się nie tylko w kontekście historycznym, kulturowym, ale też w kontekście kształtowania tolerancji oraz wyzwolenia aktywności twórczej na bazie polskich i ukraińskich tradycji kulinarnych będących odzwierciedleniem mentalności obu narodów.
Uczestnicy wymiany skutecznie komunikowali się poprzez media społecznościowe, codziennie uczestnicząc w warsztatach i zajęciach integracyjnych, programowych i relaksacyjnych. Podczas warsztatów rozmawiali w ojczystych językach, skutecznie także używali języka angielskiego. Zarówno uczestnicy wymiany, jak i opiekunowie poznali się i podejmowali wspólne działania.
W ramach warsztatów kulinarnych uczniowie przygotowywali kwaszonki według narodowych receptur, poznawali zioła, ich właściwości, zasady stosowania, konserwacji i przechowywania, przygotowywali tradycyjne dania oparte o przepisy babć i dziadków.
Na bazie przygotowanych materiałów opracowali nowe przepisy kulinarne, nadając im własne nazwy. Ostatecznie pracowali nad książką kulinarną, projektując jej kształt graficzny i ustalając zawartość merytoryczną.
Jednym z istotnych elementów wymiany była wizyta w zagrodzie agroturystycznej „Stefanówka” , podczas której uczestnicy poznali zasady prowadzenia ekologicznej hodowli zwierząt, uprawy ziół, warzyw i roślin ozdobnych.
Uczestniczyli w wytwarzaniu ekologicznych, regionalnych posiłków opartych o sezonową tradycję i sezonowe produkty: czyli uczestniczyli w przygotowaniu zupy dyniowej i pieczonek ziemniaczanych. Nie zabrakło także okazji do zajęć relaksacyjnych: dyskoteki przy muzyce z czasów młodości babć i dziadków, wspólnym ekologicznym grillowaniu oraz spacerów po mieście.
LN/UM Częstochowy