fbpx

Wernisaż. 70 lat twórczości Jadwigi Wosik

Wyjątkową wystawę zaprogramowała Galeria 4 Arte (ul. 1 Maja 27). 70 ROCZNICĘ TWÓRCZOŚCI będzie świętować Jadwiga Wosik. Zobaczymy jej tkaniny artystyczne oraz malarstwo. Wernisaż 4 października o godz. 19 ozdobi swoją muzyką Barbara Wierzbicka, zaprzyjaźniona z autorką.

– Galeria dała mojej twórczości wyjątkową oprawę – mówiła nam jubilatka, gdy towarzyszyliśmy jej przy dopinaniu ekspozycji. – Podział na mniejsze i większe sale pozwolił na tworzenie enklaw łączących dzieła kolorystyką i formą. Przywiozłam ponad 30 tkanin sądząc, że część zabiorę do domu. Tymczasem musiałam jeszcze dowieźć kilka, by w pełni wykorzystać możliwości Galerii. Zmieściłam nawet kilka prac malarskich.

Przy tkaninach, które zbudowały markę urodzonej w 1935 roku artystki, kwietne bukiety stanowią ciekawostkę i urozmaicenie. Prezentują bardzo oryginalne obrazowanie rozmywające wizerunek przedmiotu, tworzące zamglony, lecz dynamiczny bukiet barw.

Wernisaż. 70 lat twórczości Jadwigi Wosik 1

– Ja już mam problemy z widzeniem – tłumaczy malarka – twarze ludzkie rozpoznaję dopiero z odległości około metra. Podobnie jest z płaszczyzną obrazu – rozlewa mi się przed oczyma. Eksperymentując, zaczęłam rozcierać ściereczką nałożoną na płótno farbę, a później konkretyzując wizję z udziałem rodziny lub przyjaciółek. Prezentowane bukiety powstały na plenerze przy wsparciu koleżanek.

Jadwiga Wosik jest częstochowianką z urodzenia. Rysowanie i zabawa kolorem stały się jej światem jeszcze podczas okupacji. Jako malarka – samouk przystąpiła w 1955 roku do powstałego w Częstochowie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych „Zachęta”, gdzie pracowała pod kierunkiem znakomitych artystów, obecnych wówczas w Częstochowie. Grupę wspierała radą również Wanda Wereszczyńska, której imię przyjęło Towarzystwo po reaktywacji w 1993 roku. W tkaninie zakochała się Jadwiga Wosik podczas zwiedzania Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. „Gazecie Częstochowskiej” opowiadała, że pierwsze krosna zbudowała dzięki filmowi edukacyjnemu pokazanemu przez TVP. Od początku szła własną drogą, szybko osiągając spektakularne efekty, potwierdzane nagrodami i wyróżnieniami. Na podstawie dorobku w 1978 roku otrzymała od Ministra Kultury i Sztuki tytuł Artysty Plastyka.

Szybko skupiła wokół siebie grupę uczennic, z którymi stworzyła w ramach Towarzystwa im. Wereszczyńskiej prężną grupę tkacką, budując w Częstochowie silne środowisko tkaniny artystycznej.

Wernisaż. 70 lat twórczości Jadwigi Wosik 2

Sama Jadwiga Wosik w 1997 roku wstąpiła do międzynarodowej grupy „Association Art et Realisations Techniques” w Beauvais we Francji. Rok później przyjęto ją do Związku Polskich Artystów Plastyków w Częstochowie. Aktywnie uczestniczy w życiu wystawienniczym miasta oraz prezentacjach regionalnych i ogólnopolskich. Otrzymała szereg nagród i wyróżnień, z których w swoim wystawowym katalogu wyróżnia:

  • 1976 – Złota Odznaka zasłużony dla Kultury;
  • 1979 – Złoty Krzyż Zasługi;
  • 1989 – Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy;
  • 1996 – Złoty Tur;
  • 1996 – Międzywojewódzka Nagroda im. Karola Miarki;
  • 1999 – Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy;
  • 2008 – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
  • 2019 – Odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej;
  • 2020 – BENE MERITUS – wyróżnienie na Plenerze Jurajska Jesień;
  • 2020 – Wyróżnienie Honorowe na Plenerze Miejskim;
  • 2023 – udział w multimedialnej prezentacji kultury polskiej (przygotowanej przez pracownika Muzeum Śląskiego) w trakcie międzynarodowego sympozjum naukowego w Nowym Jorku;
  • 2024 – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne;
  • 2024 – Złota Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Prace Jadwigi Wosik znajdują się we Francji w Saint-Ulaye, Varaignes oraz Dordogne i w Polsce w Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz w Pałacu Zielińskich w Kielcach.

– Na wystawie pokazuję prace najnowsze oraz starsze, ale tak ważne dla mnie, że zachowałam je w domu – mówi autorka. – Niestety nie mogłam pokazać publiczności tych tkanin, z których jestem najbardziej dumna – wielkoformatowych. Mają trzy metry długości, więc w Galerii 4 Arte by się nie zmieściły. Miałam nadzieję pokazać je w Muzeum Częstochowskim – szczególnie w Pawilonie w parku pięknie by się prezentowały. Niestety nie było mi dane.

Dodajmy, że wystawa planowana na 65-lecie twórczość Jadwigi Wosik nie miała szczęścia do realizacji. Gdy był jej czas, przyszła pandemia. Plan pokazania jej w Galerii 4 Arte pokrzyżowała choroba autorki. Dziś – świętując 70 lat twórczości – jest ona w znakomitej formie zdrowotnej i pełna werwy, co z pewnością udowodni podczas wernisażu.

Tadeusz Piersiak, fot. ZPAP Okręg Częstochowa

Czytaj także: Premiera. Śni mi się tak ciekawie…