Co łączy częstochowski Dom Oczami Brata, schronisko w Mount Assiniboine w kanadyjskich Górach Skalistych, dziewięciopiętrowy drewniany kompleks na duńskim wybrzeżu Nordhavn, lotnisko MOPA w indyjskiej Goi, największy międzynarodowy stadion do krykieta Motera w stanie Gujarat?
Odpowiedź brzmi: wkręty, produkowane w dwóch zakładach Klimas Wkręt-met pod Częstochową (w Kuźnicy Kiedrzyńskiej i Wanatach), które podtrzymują konstrukcje na całym świecie. Coraz częściej są to konstrukcje drewniane, ponieważ Klimas Wkręt-met bacznie obserwuje światowe trendy i w ofercie firmy już dziś są wkręty, które sprawdzają się nawet w budynkach realizowanych w technologii CLT, czyli drewna krzyżowo klejonego.
Na duńskim wybrzeżu
Jednak nie tylko, bo polski producent technik zamocowań budowlanych, wzorem największych światowych inwestorów, w ogóle stawia na powrót do drewna. O tym, jak silny to trend świadczą właśnie chociażby realizowane tylko w minionym roku inwestycje, w których wykorzystano wkręty spod Częstochowy. Jedną z tych arcyciekawych z użyciem drewna, w której polski producent ma swój ważny udział, właśnie powstaje w Danii. Tym razem Klimas Wkręt-met dostarcza swoje wkręty na wybrzeże Nordhavn.
Kompleks siedmiu budynków ujętych w jedną bryłę, liczących po dziewięć pięter każdy, będzie jedną z największych współczesnych konstrukcji drewnianych w Danii. Marmormolen, bo tak brzmi jego nazwa, zostanie ukończony w tym roku, a jego niezwykła drewniana konstrukcja pomieści w sobie przestrzenie biurowe, handlowe i gastronomiczne, stając się symbolem miejskiego życia na duńskim wybrzeżu Nordhavn.
W duchu zrównoważonego rozwoju
Nie bez kozery nazywa się go jednym z najciekawszych projektów na duńskim wybrzeżu. Marmormolen z trzech stron będzie okalać zielona przestrzeń miejska, w tym planowany nadbrzeżny park. W budynku ma znaleźć się miejsce na kantynę i publiczną jadłodajnię, a na dachach zaplanowano tarasy i ogrody. To tam mają być produkowane warzywa dla wspomnianej jadłodajni, poza tym także na dachach ma panować bioróżnorodność: staną tam, obok warzywników, ule oraz domki dla owadów.
Światowe wkręty Klimas
Polski producent zamocowań budowlanych spod Częstochowy od kilku lat skutecznie realizuje strategię Go Global, sprawiając, że jego produkty wybierają wykonawcy najciekawszych obiektów z różnych stron świata. Bez wątpienia do takich należy również ukończone w 2023 roku schronisko górskie w kanadyjskim Matternhornie, posadowione w zasadzie na górskiej trasie. Codziennie rano ekipa budowlana przemierzała dwa kilometry, aby dotrzeć ze swojego obozowiska do miejsca pracy u stóp góry, położonej na granicy kanadyjskich stanów Kolumbia Brytyjska i Alberta, a dostawy realizowano za pomocą helikoptera.
Dostarczone na tę inwestycję produkty musiały spełniać najwyższe standardy wytrzymałości, chociażby ze względu na surowość krajobrazu i długie, siarczyste zimy w tym regionie. Efektem współpracy polskiej firmy z wykonawcami jest imponujący budynek schroniska, wykonany z drewna i wyjątkowo dobrze wpisujący się w otaczającą monumentalną przyrodę. Kanada to zresztą jeden z blisko 70 krajów, do których Klimas Wkręt-met dostarcza dziś swoje zamocowania.
red.
Czytaj także: Skąd się wzięły „Bajki, które nie istniały”?