HPV – groźny wirus brodawczaka ludzkiego, który – kiedy się rozwinie – może doprowadzić do bardzo wielu niebezpiecznych schorzeń z nowotworem na czele. Co robić, żeby się ustrzec? Najlepiej, w odpowiednim czasie przyjąć odpowiednią dawkę szczepionki.
Dr Aneta Nawrot: Słyszałam, że demonizuje się HPV, bo to wirus… od kurzajek, a one przecież takie bardzo groźne nie są…
Dr Andrzej Kubat, specjalista ginekolog-położnik: – Wirus HPV może spowodować wiele schorzeń. Rzeczywiście, jedną z nich są zwykle kurzajki, ale o tym nie mówimy. Problem zaczyna się wówczas, kiedy dojdzie na przykład do zakażenia w obrębie narządów płciowych i zacznie rozwijać się choroba, która może zakończyć się nowotworem.
Jak dochodzi do zakażenia?
– Jeśli chodzi o drogi rodne – najczęściej drogą płciową. Dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem życia seksualnego być w pewnym sensie zabezpieczonym przed zakażeniem i rozwojem choroby nowotworowej.
Jakiej?
– Głównie raka szyjki macicy, ale nie tylko. Wirus odpowiedzialny jest również za stany przedrakowe i nowotwory pochwy, jak również za nowotwory odbytu, Badania wykazują, że wywołać może także nowotwory prącia oraz sromu, Potwierdzone są także nowotwory jamy ustnej oraz języka czy migdałków. A badania nadal trwają.
Największe zagrożenie to nadal rak szyjki macicy, czy tak?
– Niestety tak. Z tego co podają statystyki, to każdego dnia kilkanaście Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, ale najgorsze jest to, że dla mniej więcej połowy z tych kobiet jest już za późno na podjęcie leczenia i wyleczenie. Aby zmniejszyć te „wyroki śmierci”, trzeba zapobiegać.
W jaki sposób?
– Oprócz regularnych wizyt u ginekologa, szczepić się. Profilaktyką naprawdę można bardzo dużo zdziałać. Niestety, szczepionka przeciw wirusowi HPV jest płatna, ale zdrowie jest bezcenne.
Czy szczepionkę przeciwko HPV można przyjąć w każdym wieku?
– Tak, bo jak już wcześniej powiedziałem chroni ona m.in. przed rakiem odbytu. Należy przyjąć trzy dawki. Przed szczepieniem oczywiście zalecam konsultacje lekarskie. Szczepionka jest dobrodziejstwem, ale jej podanie musi być skonsultowane ze specjalistą.
Dziękuję za rozmowę.
SZCZEPIONKA przeciw HPV
Została zarejestrowana w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych jak również w wielu krajach Unii Europejskiej. Specjaliści twierdzą, że jej podanie nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. Profilaktycznie podaje się trzy dawki. Wg literatury odporność po szczepieniu to ok.10 lat, chociaż niektórzy podają, że przeciwciała ochronne utrzymują się kilkadziesiąt lat. Najczęściej jednak podaje się dawkę przypominającą co 5 lat.
Dr Andrzej Kubat – absolwent Akademii Medycznej, specjalista ginekolog-położnik, seksuolog oraz lekarz rodzinny. Społecznik i samorządowiec. Od kilku lat pełni funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu Częstochowskiego. Sam o sobie mówi, że potrafi wypoczywać jedynie czynnie.
Czytaj także: Cukrzyca typu 2 – jakie objawy mogą wskazywać na chorobę?