Wiejski stół to niemal nieodłączny element polskich wesel. Pachnące dymem zmieszanym z zapachem lasów tradycyjne wędliny, swojski smalec ze skwarkami czy staropolski bigos – to smaki przez każdego z gości wspominane z sentymentem.
Obecnie już chyba nikt nie wyobraża sobie wesela bez wiejskiego stołu, usytuowanego w jednym z kącików sali. Niesie on za sobą tradycję, a przede wszystkim przyciąga wielu miłośników polskich smaków, którzy niejeden raz w ciągu weselnego przyjęcia staną przy nim, by rozkoszować się staropolskimi przysmakami.
Jak powinien wyglądać wiejski stół i co powinno się na nim znaleźć?
Wiejski stół to najczęściej drewniany blat, przykryty białym szydełkowanym obrusem, na którym poustawiane są rozmaite tradycyjne specjały, takie jak kilka rodzajów szynek, kiełbas i kabanosów, pasztetów czy kaszanki. Świetnie sprawdzi się także smalec, z dodatkiem skwarków i cebulki, a także staropolski bigos. Na stole powinien także znaleźć się świeżutki bochen chleba na zakwasie oraz chrupiące ogórki kiszone i inne kiszone warzywa. Dobrym urozmaiceniem będą też różnorakie pasty warzywne, serowe lub jajeczne do smarowania pieczywa. Coraz częściej wśród specjałów znajduje się także bimber własnej roboty, wówczas przekąski postawione obok stanowią przegryzkę. Jeśli w regionie są lokalne produkty, to także warto zadbać o to, by pojawiły się na stole.
Dobrze, jeśli każdy specjał, w zależności od rodzaju, podany zostanie na drewnianych podstawkach, glinianych naczyniach lub wiklinowych koszach. Dzięki temu przysmaki wyglądają ładniej i podkreślają styl rustykalny. Zdarza się także, że wiele przysmaków wiesza się nad stołem, w całości. Powinno znaleźć się tam także miejsce na talerzyki i widelce, a także kieliszki, jeśli zdecydujemy się na bimber.
Aby jeszcze bardziej przyciągnąć uwagę gości do stołu i sprawić, że stół będzie wyglądał jeszcze smaczniej, warto poustawiać między specjałami cebulę w całości, dynie ozdobne, czy inne kolorowe warzywa, a nawet owoce, np. jabłka i gruszki. Świetnie sprawdzi się także czosnek na sznurze oraz świeże lub suszone zioła, takie jak koper, rozmaryn, tymianek czy macierzanka – niewątpliwie podkręcą one zapach przysmaków.
Samo ustawienie stołu też jest bardzo ważne – warto mieć tutaj na uwadze, by przy blacie wygospodarować sporo miejsca, gdyż z reguły wokół niego znajduje się od kilku, a w momencie większego zainteresowania – do kilkunastu osób.
Bez dwóch zdań na wiejskim stole powinno być suto i smacznie oraz schludnie, bo aspekt wizualny także jest bardzo ważny.
Ile kosztuje wiejski stół?
Wszystko zależy od ilości produktów ustawionych na nim. Ceny wiejskich stołów zależą od liczby gości weselnych i zaczynają się od ok. 500 zł. Często atrakcja znajduje się w ofercie sali przyjęć, wówczas należy jedynie dowiedzieć się, czy produkty zamawiane są przez właściciela, czy też indywidualnie. Wtedy zdarza się, że kwota naliczana jest od osoby, wówczas wynosi od 15 do 30 zł za osobę.
Jeśli organizacja wiejskiego stołu nie znajduje się w ofercie sali, warto zastanowić się, czy stół zamawiamy z obsługą czy bez. Ten aspekt także ma spory wpływ na cenę atrakcji.
Inne rodzaje stołów tematycznych
W ostatnim czasie, oprócz wiejskiego stołu, na weselach zaczynają pojawiać się inne stoły tematyczne. Jest ich naprawdę sporo, więc jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości czymś oryginalnym i smacznym, może warto zdecydować się na któryś z nich?
Pierwszym z nich jest słodki stół. Tutaj słodkie przekąski, takie jak ciasta i ciasteczka pojawiają się nie na stołach gości, a w osobnym, wyznaczonym miejscu. Powinno być naprawdę słodko i kolorowo. Na takim stole świetnie sprawdzą się muffiny, czy kawałki ciasta w ozdobnych papilotkach. Dobrym dodatkiem będą tutaj owoce w czekoladzie i cukierki. Ciekawą alternatywą słodkiego stołu jest amerykański donut bar. Zamiast wcześniej wymienionych słodkości, znajdują się w nim donaty i pączki ozdobione słodkimi polewami.
Stół z serami to także ciekawe urozmaicenie sali weselnej. Zamiast wędlin i innych mięsnych specjałów, pojawia się na nim wiele rodzajów serów, poukładanych najczęściej na drewnianych podkładkach, np. w formie koreczków.
Kolejny rodzaj stołu tematycznego to stół sushi. Ów japoński przysmak staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Na weselu doda nieco orientalnego klimatu, jednak trzeba uważać, by wpasował się w wystrój sali. Warto także urozmaicić sushi o pieczone ryby, bo nie każdy skusi się na surowe.
Coraz częściej na weselach pojawia się stół z lemoniadą, czy piwny kącik. Te wersje sprawdzą się na weselach organizowanych latem, gdy jest gorąco i pragnienie dokucza roztańczonym gościom. a także na weselach plenerowych. Ten pierwszy z pewnością jest najtańszym rozwiązaniem i skorzystają z niego także dzieci, natomiast przy drugim typie warto zadać o to, by na stole znalazło się kilka rodzajów trunku.
Linda Nocoń-Ściebura