W poniedziałkowy wieczór, podczas Gali Ekonomii Społecznej, rozdano nagrody za działalność w organizacjach pozarządowych. Wyróżniono osoby szczególnie zaangażowane w pomoc lokalnej społeczności.
Uroczystość odbyła się w Teatrze im. A. Mickiewicza. Na widowni zasiedli przedstawiciele władz miasta z Prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem na czele, Zastępcy Prezydenta Miasta Częstochowy, Posłowie na Sejm RP, radni, Naczelnicy Wydziałów Urzędu Miasta Częstochowy, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, prezesi spółek miejskich, członkowie Częstochowskiej rady Działalności Pożytku Publicznego oraz przede wszystkim działacze organizacji pożytku publicznego.
Nagrody przyznaje Prezydent Miasta Częstochowy po zasięgnięciu opinii Komisji, w skład której wchodzą przedstawiciele Rady Miasta Częstochowy, Częstochowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Prezydenta Miasta Częstochowy.
W Częstochowie działa ponad 948 organizacji pozarządowych i innych podmiotów mieszczących się w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Aż 81 z nich posiada status organizacji pożytku publicznego i to właśnie im przekazywane jest 1% podatku. W naszym mieście działa aż 277 fundacji i ponad 60 stowarzyszeń. Działania na rzecz lokalnych społeczności prowadzone są również przez 20 ochotniczych jednostek straży pożarnej, dziesiątki klubów sportowych, warsztaty terapii zajęciowej, spółdzielnie socjalnej i centra integracji społecznej.
Wiele osób angażuje się w pomoc i lepszą organizację życia, dla tych, którzy tego wsparcia bardzo potrzebują. Nominacje i nagrody za tę działalność przyznane zostały w następujących kategoriach: osoby fizyczne i organizacje pozarządowe, a także oraz podmiotom wymienionym w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Nagrody w kategorii osoba fizyczna otrzymali: Sebastian Charbich, animator, trener, opiekun dzieci i młodzieży, od ubiegłego roku w zarządzie Speedway Fan Clubu, Alina Grabna- prezeska Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Częstochowie, od lat promująca czytelnictwo wśród młodzieży, koordynatorka akcji charytatywnych, Robert Kantorysiński- trener i prezes Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Kantor’’, który od lat szkoli sportowy narybek, dr Jan Strączyński- wiceprezes Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy ,,Agape’, streetworker, zaangażowany w pomoc osobom bezdomnym. Statuetka trafiła również w ręce Grzegorza Zbroszczyka- prezesa Ludowego Klubu Sportowego Płomień.
W kategorii „osoba prawna” nominowano 5 podmiotów, a statuetki otrzymali: Częstochowskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Peresada”, które m.in. integruje i aktywizuje osoby z niepełnosprawnościami, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, które od 30 lat pomaga chorym i ich rodzinom, dając im wparcie fizyczne, ale także duchowe i psychologiczne. Nagrodzono również Regionalne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Częstochowie.
Podczas Gali wręczona została Nagroda Równości im. Mieczysławy Biegańskiej. To szczególne wyróżnienie, przyznawane jest osobie lub organizacji, którym leży na sercu przeciwdziałanie dyskryminacji, walka o równość i pomoc grupom mniejszościowym.
Nagrodę otrzymał Dyrektor Generalny Liberty S.C. Krishnamoorthy Venkatasubramanian za nieodpłatne przekazanie budynku przy ul. Koksowej, dla uchodźców z Ukrainy. Kilkaset osób znalazło tam bezpieczne schronienie.
Galę zakończyło specjalne podziękowanie dla Agaty Wierny, pełnomocniczki do Spraw Równości, za zaangażowanie w pomoc dla ukraińskich uchodźców.
Organizatorem imprezy było Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych działające w strukturach Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy.
Po części oficjalnej, zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć spektakl „Testosteron” w reż. Andrzeja Saramonowicza.
*dane na podstawie materiałów Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta