Przy ul. Nowowiejskiego 15 otwarto nowy Środowiskowy Dom Samopomocy typu D. Prowadzenie ośrodka miasto zleciło Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Daj mi czas”.
Na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy typu D dla 16 osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi Częstochowa otrzymała z budżetu państwa dotację w wysokości blisko 552 tys. zł (w ramach kompleksowego programu wsparcia rodzin „Za życiem”, zgodnie z umową z wojewodą śląskim).
Prowadzenie ośrodka miasto zleciło Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Daj mi czas”. Organizacja działa od marca 2007 r., opierając się na społecznej pracy członków. Środki na realizację celów statutowych pozyskuje ze składek członkowskich, od sponsorów i z imprez charytatywnych, które organizuje. Od 2012 r. organizuje akcję „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”.
Środowiskowy Dom Samopomocy typu D mieści się w budynku przy ul. Nowowiejskiego 15. Uroczyste otwarcie odbyło się we wtorek, 14 grudnia. Przecięcia wstęgi dokonali: prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, społeczny rzecznik ds. osób z niepełnosprawnością Tomasz Tyl, dyrektorka MOPS Małgorzata Mruszczyk, prezes Stowarzyszenia „Daj mi czas” Roman Kowalczyk, naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej Agnieszka Grabińska i dyrektorka ZSS nr 23 w Częstochowie Jolanta Miękina. Wizytę oficjalnych gości zakończył wpis do księgi pamiątkowej i podziękowania ze strony jednego z rodziców.
Środowiskowy Dom Samopomocy typu D będzie realizował swoje cele poprzez różnorodne formy zajęć, dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników. Zajęcia te prowadzone będą przez specjalistów posiadających wiedzę oraz umiejętności z zakresu pracy z grupą osób niepełnosprawnych m.in. psychologów i terapeutów.
Usługi świadczone w Środowiskowym Domu Pomocy obejmą m.in.: trening funkcjonowania w codziennym życiu (w tym dbałości o wygląd zewnętrzny, nauki higieny i gospodarowania środkami pieniężnymi), trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów (w tym kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z innymi osobami), trening umiejętności komunikacyjnych (również z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się) oraz trening umiejętności spędzania czasu wolnego (rozwijanie zainteresowań, udział w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych. Oprócz tego oferowane będą zajęcia rozwijające aktywność i ekspresję twórczą prowadzone w formie prac zespołowych i indywidualnych, poradnictwo psychologiczne, terapia ruchowa (zajęcia sportowe, turystyczne i rekreacyjne). Podopieczni znajdą tu pomoc w załatwianiu spraw urzędowych czy dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych (w tym uzgadnianie i pilnowanie wizyt u lekarza) oraz niezbędną opiekę.
ZS