Za nami piąta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Podwórkowej. 16 października w Hali Sportowej na Zawodziu przy dźwiękach rocka bawiło się ponad 800 uczestników, którzy przyjechali do Częstochowy z najróżniejszych zakątków kraju. Za organizację wydarzenia odpowiadało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie.
Tę integracyjną imprezę zapowiadaliśmy już na naszym portalu. Historia festiwalu sięga ok. 20 lat. Najpierw zabawa miała charakter wyłącznie lokalny, potem zrobiła się regionalna, a od pięciu lat ma zakres ogólnopolski. Tym razem w Hali Sportowej Częstochowa bawiło się ponad 800 uczestników. Dotarli tu m.in. z Tychów, Kielc Bełchatowa czy Nysy. O nagrody walczyło 28 grup. Były to placówki działające na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną np. fundacje i stowarzyszenia.
Wszystkich do wspólnej zabawy zaprosiło Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie (na którego czele stoi prezes Beata Mstowska), które od początku organizuje wydarzenie.
Festiwal poprowadzili Robert „Choinka” Choiński oraz Irek Bieleninik, od lat wspierający działania PSONI. Występy ocenili: rzeźbiarz Mariusz Chrząstek, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy Małgorzata Iżyńska, dyrektor MOPS w Częstochowie Małgorzata Mruszczyk, prezes Fundacji Dla Rozwoju Marta Zmitrukiewicz, wolontariusze i sponsorzy PSONI: Mariola i Robert Cyranowscy oraz Izabela Flejsierowicz, przedstawicielka zwycięzcy ubiegłorocznej edycji Katarzyna Karolczyk, muzyk Stanisław Karpiel-Bułecka, wokalistka Klaudia „Clödie” Trzepizur, producent muzyczny i kompozytor Olaf Olszewski, a także muzyk, autor tekstów i satyryk Krzysztof Skiba. Ostatni z wymienionych, już po festiwalu Już po Festiwalu napisał na swoim profilu na FB m.in.: Najlepszy i najbardziej autentyczny Festiwal na jakim byłem! (…) To była wielka frajda być w jury.
Wśród publiczności byli także reprezentanci i reprezentantki miejskich instytucji ze sfery polityki społecznej i zdrowia, a samorządowe władze reprezentowali zastępca prezydenta Jarosław Marszałek oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Banaś.
Tematem imprezy była muzyka rockowa, uczestnicy przypomnieli więc przeboje takich zespołów jak Big Cyc, Dżem, Lady Pank czy Perfect.
Po naradach jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach: wykonanie sceniczne oraz aranżacja sceniczna i strój. W pierwszej triumfował WTZ przy Stowarzyszeniu Wsparcia Społecznego w Świeszewie, druga nagroda trafiła do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Spadkowej w Łodzi, a trzecią otrzymał WTZ przy Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach. Z kolei w drugiej kategorii zwyciężyła Fundacja „Twój Rozwój”, na drugim miejscu było Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie, a na trzecim -Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrówce.
Imprezę dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizatorzy już zapewniają, że w przyszłym roku kolejna edycja.
Działalność PSONI
PSONI to jedna z najprężniej działających w subregionie północnym województwa śląskiego organizacji pozarządowych, od 58 lat wspierająca osoby niepełnosprawne, ich rodziny oraz opiekunów.
Doświadczenie stowarzyszenia i autentyczne zaangażowanie jego przedstawicieli w niesienie pomocy przekłada się na realizację wielu projektów i zadań, które zapewniają codzienne wsparcie wszystkim grupom wiekowym.
Przykładowe działania realizowane przez PSONI:
Aktywizacja zawodowa Centrum DZWONI – Centrum Doradztwa Zawodowego i Zatrudnienia Osób z Niepełnosprawnością oraz „Niepełnosprawni – pełnosprawni w życiu społecznym i zawodowym”. Efektem działań podejmowanych w ramach projektu jest zatrudnienie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy.
Wsparcie osób starszych 60+ „Nasz dom – naszą szansą” w Dziennym Domu Pomocy w Blachowni – 24 seniorów 60+ przez 5 dni w tygodniu otrzymuje profesjonalne wsparcie, którego zakres to m.in. usługi opiekuńcze, zajęcia usprawniające kondycję psychiczną i fizyczną, pomoc prawna, porady psychologa, rehabilitacja, pomoc w rozwijaniu i wzmacnianiu aktywności oraz samodzielności.
Wsparcie osób niepełnosprawnych intelektualnie – Częstochowskie Centrum dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi – zapewnia stacjonarnie profesjonalne wsparcie 45 osób z niepełnosprawnością intelektualną Mieszkania chronione, hostel oraz rehabilitację.
Placówka Wsparcia Dziennego – zapewnienia popołudniową opiekę i zajęcia rehabilitacyjne dla beneficjentów przez 5 dni w tygodniu.
Pomoc dzieciom od 2 do 16 roku życia – prowadzenie bezpłatnej terapii sensorycznej dla 16 dzieci, w wymiarze 186 godzin rocznie dla każdego dziecka.
KLON Centrum Terapii dla Dzieci i Młodzieży w Częstochowie – projekt skierowany jest do 75 dzieci i młodzieży w wieku 0-18 lat zamieszkałych na terenie miasta Częstochowa i powiatu częstochowskiego.
Asystentura i opieka wytchnienia – wsparcie osób niepełnosprawnych poprzez zapewnienie usług asystenckich.
Więcej o stowarzyszeniu można przeczytać na: www.psoni.czest.pl
red., mat. UM Częstochowy, fot. G. Skowronek