fbpx

Uroczystość czepkowania w Akademii Polonijnej. Pielęgniarki i pielęgniarze są gotowi do pracy

Uroczystością czepkowania 5 lipca swoją edukację w Akademii Polonijnej symbolicznie zakończyła kolejna grupa pielęgniarek i pielęgniarzy.

Tradycyjne czepkowanie  odbyło się 5 lipca w Centrum Kongresowym częstochowskiej uczelni. Podczas uroczystości rektor – prof. AP dr hab. Maciej Rudnicki – podkreślał np. to, że Akademia Polonijna powraca do tego ceremoniału po kilkuletniej przerwie, chcąc wyrazić szacunek dla tradycji związanej z zawodem. W wydarzeniu uczesticzyli m.in. przedstawiciele parlamentu, instytucji państwowych, częstochowskiego środowiska pielęgniarek i położnych, a także rodziny świeżo upieczonych pielęgniarek i pielęgniarzy. Samorządowe władze Częstochowy reprezentował zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak.

Uroczystość czepkowania w Akademii Polonijnej. Pielęgniarki i pielęgniarze są gotowi do pracy 2
roczystość czepkowania w AP 5 lipca 2024 (fot. z profilu Akademii Polonijnej na FB)

Po uroczystym ślubowaniu, oprócz samych czepków – będących symbolem prawa do wykonywania pielęgniarskiego zawodu – absolwenci i absolwentki odebrały także okolicznościowe dyplomy. Tekst ślubowania dobrze oddaje szczególnie cenną społeczną rolę pielęgniarek i pielęgniarzy, choćby w słowach: Ślubuję z pełnym zaangażowaniem i oddaniem służyć chorym, dbać o ich zdrowie, godność i prawa. (…) Będę zawsze postępować zgodnie z najwyższymi standardami pielęgniarskimi, by jak najlepiej służyć pacjentom i społeczeństwu.

Akademia Polonijna w Częstochowie może pochwalić się profesjonalną bazą edukacyjną dla adeptów i adeptek pielęgniarstwa – m.in. tzw. ,,salami wysokiej wierności”, możliwie dokładnie odwzorowującymi warunki pracy z pacjentem. Oprócz tego są oczywiście praktyki w szpitalach oraz możliwość wyjazdów szkoleniowych do zagranicznych placówek, z którymi uczelnia współpracuje.

mat. UM Częstochowy