Komu przysługuje i w jakim wymiarze urlop na poszukiwani pracy?
Urlop na poszukiwanie pracy należy się pracownikowi, któremu to pracodawca wypowiedział umowę. Co ważne okres wypowiedzenia musi trwać co najmniej dwa tygodnie. Dlatego urlop na poszukiwanie pracy otrzymają pracownicy zatrudnieni na podstawie: umowy o pracę na czas nieokreślony; umowy o pracę na czas określony zawartej na okres przekraczający 6 miesięcy i zawierającej w swej treści klauzulę o dopuszczalności wypowiedzenia oraz umowy o pracę na okres próbny wynoszący 3 miesiące.
Liczba przyznanych dni wolnych na szukanie pracy zależy od długości trwania okresu wypowiedzenia. Wymiar zwolnienia wynosi: 2 dni robocze – w przypadku dwutygodniowego i jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia oraz 3 dni robocze – w przypadku trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.
Za dni wolne na poszukiwanie pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie obliczane według zasad, obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop. Składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.
Termin wykorzystania dni wolnych na poszukiwanie pracy powinien być przez pracownika uzgodniony z pracodawcą. Jeżeli pracodawca odmówi udzielenia dni wolnych w terminach zaproponowanych przez pracownika, to pracownik może nie przyjść do pracy w ciągu – odpowiednio – ostatnich 2 lub 3 dni roboczych.
Przyznane uprawnienie ma charakter celowy, to znaczy, że jak sama nazwa wskazuje dni wolne powinny być wykorzystane przez pracownika na poszukiwanie nowego zatrudnienia. Stąd też prawa do tego zwolnienia nie ma pracownik, który w sposób niewątpliwy nie będzie poszukiwał pracy.
na podstawie strony aplikuj.pl