Władze Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie mają powody do zadowolenia. Co roku rośnie liczba osób zainteresowanych studiami na tej uczelni, a oferta Uniwersytetu stale się poszerza.
W nadchodzący rok akademicki częstochowska uczelnia wchodzi z trzema nowymi kierunkami. Są to ekonomia (studia I stopnia), kosmetologia (studia II stopnia) oraz turystyka i rekreacja (studia II stopnia). Rekrutacja na te i pozostałe kierunki już ruszyła i potrwa do 18 września.
– Cieszy nas rosnąca liczba osób, które chcą u nas studiować – mówi rektor uczelni prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska. – Średnio co roku odnotowujemy dziesięcioprocentowy wzrost liczby absolwentów szkół średnich, którzy chcą podjąć naukę na naszym uniwersytecie. W tym roku na przykład zainteresowanie kształceniem na uczelni, poprzez logowanie wykazały 2384 osoby. Rok temu było to 2170 osób.
Popularność Uniwersytetu wiąże się ze stale zwiększającą się ofertą uczelni. Uniwersytet wprowadza kierunki, które są odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację i zapotrzebowanie rynku pracy. Przykładem na takie przysłowiowe strzały w dziesiątkę są m.in. kierunki: kosmetologia czy ekonomia. Uruchomienie studiów drugiego stopnia z zakresu kosmetologii to efekt sukcesu, jakim okazał się ten kierunek w ramach studiów pierwszego stopnia. Rosnąca liczba studentek, bo to właśnie panie przeważają na tym kierunku, zainteresowanych kontynuowaniem nauki z tej dziedziny, skłoniła uczelnię do starań o studia drugiego stopnia. Jak podkreślają władze uczelni, także ekonomia jest kierunkiem, który wyrósł niejako z bardzo wśród studentów popularnego kierunku rachunkowość i finanse. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy będzie pierwszą publiczną uczelnią w Częstochowie, która posiada w swojej ofercie właśnie ekonomię. Będzie to drugi, po obecnym na uczelni od trzech lat prawie, tak popularny i prestiżowy kierunek w ofercie Uniwersytetu.
Częstochowska uczelnia od kilku lat reagując na zapotrzebowanie rynku pracy stawia na kierunki związane z medycyną. Ma w swojej ofercie kierunek pielęgniarski oraz pięcioletnie studia z zakresu fizjoterapii. Uniwersytet poważnie myśli także o uruchomieniu kierunku lekarskiego. Prace z tym związane już się rozpoczęły.
– Mamy uchwałę Senatu uczelni dotyczącą uruchomienia tego kierunku – informuje rektor Uniwersytetu. – Jest już także gotowy wniosek w sprawie uzyskania przez nas zgody na uruchomienie tego kierunku. Jesteśmy na etapie uzgadniania, do którego ministerstwa ten wniosek powinniśmy adresować – ministerstwa nauki czy zdrowia.
Jak zapowiada prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, uczelnia zrobi wszystko, aby jak najszybciej uruchomić ten kierunek, ale nie jest to sprawa prosta. Aby rozpocząć nauczanie przyszłych medyków, potrzebna jest nie tylko wyspecjalizowana kadra, którą Uniwersytet już kompletuje, ale także bardzo specjalistyczna i co za tym idzie kosztowna baza dydaktyczna.
Podobnie rzecz się ma z innym, zapowiadanym od ubiegłego roku kierunkiem studiów – kierunkiem filmowym. Uczelnia zapewnia, że nie rezygnuje z tego pomysłu, ale na jego realizację także potrzebny jest czas i spore finanse.