Uczniowie kl. VII i VIII ze Szkoły Podstawowej w Żarkach-Letnisku uczestniczyli w szkolnej wycieczce Śladami początków Państwa Polskiego. Na trasie ich podróży znalazły się między innymi: Poznań, Gniezno, Biskupin, Rogalin i Kórnik.
Pierwszego dnia zwiedzili zabytki Poznania – pierwsza polska katedra wybudowana w 968 r. z sarkofagami pierwszych polskich władców, rynek z ratuszem i kolorowymi domkami budniczymi, Zamek Cesarki, Teatr Wielki, spotkaliśmy poznańskie koziołki Tyrka i Pyrka. Odbyli także kulinarną podróż w Rogalowym Muzeum, gdzie uczestniczyli w pokazie wypieku i degustacji Rogali Świętomarcińskich z elementami gwary i historii Poznania.
Natomiast drugiego dnia rozpoczęli swą wycieczkę od podróży w czasie do Biskupina. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów archeologicznych w Europie. Znajdują się tu bogate ślady osadnictwa od epoki kamienia aż po wczesne średniowiecze, w tym pozostałości osady obronnej z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, które z racji wyjątkowo dobrego stanu zachowania drewnianych konstrukcji, zostały nazwane Polskimi Pompejami. Następnie pojechali do Gniezna – pierwszej stolicy Polski, pierwszej metropolii kościelnej w Polsce i miasta św.Wojciecha. Największym zabytkiem, który zobaczyli, to Katedra Gnieźnieńska wraz ze Wzgórzem Lecha. W katedrze znajdują się Drzwi Gnieźnieńskie, które przedstawiają życiorys św. Wojciecha, Srebrny Relikwiarz tego świętego. Z wieży Katedry podziwiali panoramę tego zabytkowego miasta.
Trzeciego dnia odbyli wycieczkę do Rogalina i Kórnika. W Rogalinie zwiedzili Pałac, który wybudował w latach 1770-1776 Kazimierz Raczyński, Galerię obrazów, powozownię oraz przepiękny park ze słynnymi dębami Lechem, Czechem i Rusem. Ostatnim punktem wyjazdu był przepiękny Zamek Kórnicki, który położony jest nad Jeziorem Kórnickim i otoczony urokliwym parkiem – Arboretum Kórnickie. Arboretum w Kórniku jest najstarszą i jedną z bogatszych w kraju kolekcji roślin drzewiastych i krzewiastych, obecnie liczy około 3000 roślin. Wiele z nich uczniowie poznali osobiście biorąc udział w grze terenowej.
Pogoda i humory dopisały, więc zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu.
K KIK