Od 9 września 2020 roku rozpoczęło się głosowanie w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy Śląska mogą wziąć w nim udział do 23 września br.
Swój głos można oddać elektronicznie na stronie https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/start w zakładce Głosuj. Dla osób zainteresowanych lub potrzebujących wsparcia w procesie głosowania, na terenie całego regionu uruchomionych jest 10 punktów, w których można zagłosować. W każdym z nich znajduje się tablet z dostępem do Internetu, telefon, a także materiały informacyjne.
Jeden z mobilnych punktów znajduje się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego jednostka zamiejscowa w Częstochowie (42-217 Częstochowa) ul. Sobieskiego 7, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30;
Uprawnieni do głosowania są wszyscy mieszkańcy Województwa Śląskiego, którzy mogą wybierać spośród 90 zadań dopuszczonych do głosowania.
Jak głosować?
To proste, każdy mieszkaniec województwa przyznaje w sumie 4 punkty (1 dla zadań zgłoszonych w puli wojewódzkiej oraz 3 dla zadań zgłoszonych w pulach podregionalnych). Wszystkie punkty można przyznać tylko jeden raz podczas jednej sesji logowania. Dodatkowo od głosującego zależy, czy odda 3 punkty na jedno zadanie w pulach podregionalnych, czy podzieli je na dwa lub trzy zadania.
Na stronie głosowania należy podać:
- PESEL;
- Imię i nazwisko;
- Imię matki;
- Numer telefonu.
Podane dane pozwolą zweryfikować poprawność głosowania, tak by każdy mógł zagłosować tylko jeden raz. Na podany numer telefonu zostanie wysłany sms z kodem weryfikacyjnym. Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w panelu oraz w zakładce na bo.slaskie.pl.
Po oddaniu głosów i ich zatwierdzeniu nie będzie możliwości zmiany decyzji lub ponownego głosowania.
Ważne! Zgodnie z Regulaminem Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego o wyborze zadań do realizacji decydują mieszkańcy województwa w drodze głosowania. Realizowane będą zadania wybrane przez mieszkańców, czyli takie, na które oddany będzie co najmniej jeden głos.
W zadaniach o zasięgu wojewódzkim znajdują się 22 propozycje, z czego na:
- powiat częstochowski z miastem Częstochowa przypada 10 zadań;
- powiat kłobucki przypadają 2 zadania;
- powiat lubliniecki przypada 5 zadań;
- powiat myszkowski przypada 5 zadań.
Dodatkowo w zgłoszonych zadaniach w podregionach pojawiły się propozycje:
- Podregion obejmujący powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu Bytom i Gliwice z 15 propozycji powiat lubliniecki posiada 7 zadań do wykonania;
- Podregion obejmujący powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa z 3 propozycji miasto Częstochowa ma dwa zadania do wykonania, powiat częstochowski 1 zadanie, powiat kłobucki i myszkowski dwa zadania.
Głosowanie potrwa do 23 września 2020 r., a wyniki poznamy w październiku.