– Jako trener uważam, że debiut w sezonie 2024/25 był przeplatany lepszymi i słabszymi meczami, w których dziewczyny z meczu na mecz zdobywały doświadczenie – ocenia trener M-Volley Częstochowa Zbigniew Markowski. – Zebrane doświadczenie będzie na pewno procentowało w rozgrywkach w następnym sezonie w lidze młodziczek.
Klub M-Volley Częstochowa po raz pierwszy w swojej historii zagrał w wojewódzkiej lidze młodziczek. O debiucie rozmawiamy z prezesem i trenerem klubu Zbigniewem Markowskim.
Gazeta Regionalna: Sezon siatkarski 2024/25 powoli dobiega końca. Po raz pierwszy przystąpiliście do wojewódzkiej ligi młodziczek województwa śląskiego. Jak trener ocenia ten debiut?
Zbigniew Markowski: Po raz pierwszy w historii naszego klubu przystąpiliśmy do rozgrywek wojewódzkich w lidze młodziczek województwa śląskiego w piłce siatkowej dziewcząt. Nasz zespół rozegrał 23 mecze w tym wygrywając 8 meczów. Dla naszych dziewcząt w większości był to debiut w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim ponieważ nasze zawodniczki nie brały udziału w rozgrywkach minisiatkówki w poprzednich latach. W sezonie 2024/2025 było zgłoszonych do rozgrywek 18 dziewczyn w większości młodszych, które będą mogły brać udział w przyszłym sezonie. Jako trener uważam, że debiut w sezonie 2024/2025 był przeplatany lepszymi i słabszymi meczami, w których dziewczyny z meczu na mecz zdobywały doświadczenie. Zebrane doświadczenie będzie na pewno procentowało w rozgrywkach w następnym sezonie ligi młodziczek.
Korzystając z okazji chciałem bardzo podziękować naszemu sponsorowi Passive Instal, który był z nami na dobre i na złe w całym sezonie i wspierał nasz klub środkami finansowymi. Wsparcie naszego głównego sponsora pozwoliło na udział w debiucie naszych dziewczyn w lidze młodziczek.
Czego zabrakło, aby być troszeczkę wyżej?
– Czego zabrakło żeby być wyżej? Uważam, że ogrania w rozgrywkach oraz doświadczenia wynikającego z niewielkiego stażu w rozgrywkach piłki siatkowej na różnych szczeblach.
Oprócz wymienionych, jeszcze trochę szczęścia i zdrowia w najważniejszych meczach, w których musieliśmy przystąpić w osłabiony składzie.
Oprócz drużyny młodziczek wasze siatkarki i wasi siatkarze występują w licznych turniejach minisiatkówki? W jakim wieku dziecko powinno przyjść na pierwszy trening? Co dają takie turnieje, bo w województwie śląskim można grać już w tzw. singielkach?
– Oprócz drużyny młodziczek nasze młode siatkarki i siatkarze biorą udział w rozgrywkach o Puchar Kinder + Sport województwa śląskiego w minisiatkówce w kategorii singli, dwójek siatkarskich i czwórek siatkarskich.
W kategorii singli siatkarskich bardzo dobrze spisuje się nasza zawodniczka Hania Auguścik oraz pięciu chłopców, którzy z powodzeniem startują w tych rozgrywkach i wygrywają z najlepszymi zespołami w tej kategorii wiekowej w województwie śląskim.
W kategorii dwójek siatkarskich startuje nasz jeden zespół, który z meczu na mecz i z turnieju na turniej coraz lepiej rywalizuje ze swoimi rówieśnikami z województwa śląskiego. Natomiast w kategorii czwórek siatkarskich startują dwa nasze zespoły. Pierwszy zespół jest w grupie mistrzowskiej, a drugi zespół zdobywa swoje doświadczenie w II lidze województwa śląskiego.
W jakim wieku dziecko powinno przyjść na pierwszy siatkarski trening?
– Dla jednego będzie to na przykład 6 lat, a dla drugiej osoby 13 lat. Oczywiście im wcześniej zacznie trenować tym umiejętności będą zdecydowanie większe od osoby, która zacznie w wieku 13 lat. Różnice te będą widoczne podczas rozgrywek piłki siatkowej na szczeblu młodziczek czy młodzików. Od trzech lat wprowadzono rozgrywki w kategorii singli na szczeblu województwa i kraju. Są to rozgrywki, w których mogą uczestniczyć dziewczynki i chłopcy w rocznikach klas I- III. Udział w rozgrywkach minisiatkówki to bezcenna inwestycja dla każdego dziecka, które podczas gry zdobywa umiejętności techniczne gry w piłkę siatkową oraz umiejętności mentalne, które pozwalają na odnoszenie sukcesów w kolejnych etapach szkoleniowych piłki siatkowej.
Kończy się sezon na siatkówkę halową. Czy w najbliższych, ciepłych miesiącach zamierzacie trochę pograć na piasku?
– Oczywiście. W każdym roku po zakończeniu sezonu w hali nasze zawodniczki i zawodnicy biorą udział w licznych zawodach w piłce siatkowej plażowej. W okresie letnim nasz klub już od 14 lat organizuje obóz siatkarski w Dźwirzynie nad morzem, gdzie oprócz zajęć w hali trenujemy też na piachu.
Marzec i kwiecień to czas rozliczeń podatkowych. Podatnicy do końca kwietnia 2025 muszą złożyć zeznania podatkowe. 1,5 % można przekazać na wasz klub. W poprzednim roku za pieniądze z 1,5% zmodernizowaliście i uzupełniliście sprzęt do treningów… Teraz też z pewnością liczycie na wpłaty z 1,5%…
– Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w poprzednim roku podatkowym postanowili odliczyć 1,5% na nasz klub. Dzięki temu mogliśmy zakupić niezbędny sprzęt sportowy potrzebny do zajęć treningowych w M-Volley Częstochowa. Serdecznie Państwa zachęcamy i prosimy o przeznaczenie 1,5 % na nasz klub również w 2025 roku. Na pewno te środki będą właściwie wykorzystane.
Pana Klub wychowuje i szkoli dzieci oraz młodzież. W wieloletniej pracy trenerskiej „przeszkolił” Pan wielu siatkarzy, którzy odnoszą teraz sukcesy w innych klubach… Najważniejsze nazwiska to?
– W tym roku mija 25 lat startów w rozgrywkach minisiatkówki na szczeblu województwa i kraju w tym 21 finałów wojewódzkich 18 finałów mistrzostw Polski. Moi wychowankowie i podopieczni startujący w rozgrywkach minisiatkówki na szczeblu miasta, województwa, kraju i turniejach międzynarodowych zdobyli łącznie 172 medale w tym 80 razy zdobywali złote medale, 52 razy srebrne medale i 40 razy brązowe medale.
Natomiast wychowankowie M-Volley Częstochowa byli mistrzami kraju w kategorii młodzika, kadeta, juniora, a najlepsi zawodnicy byli w reprezentacji kraju w poszczególnych kategoriach wiekowych.
W M-Volley Częstochowa wyrośli reprezentanci Polski, zawodnicy Plus Ligi, Tauron 1 ligi oraz zawodnicy, którzy grają w klubach siatkarskich w całej Europie i na Świecie.
W naszym zespole trenowali i grali tacy zawodnicy jak np. Bartosz Bednorz, który wraz z Nikodemem Wolańskim i Adamem Woźnicą, Mateuszem Garusem i Piotrem Poradą zdobyli brązowy medal Mistrzostw Polski w kategorii czwórek siatkarskich w Zabrzu w 2007 r.
Adrian Szlubowski, Kamil Maruszczyk, Michał Kaczyński, Adam Kowalski, Dominik Miarka, Szymon Bereza, Dominik Teklak, Remigiusz Kapica, Wiktor Płatkowski, Przemysław Kupka, Adam Szewiński, Bartek Olczyk. Moi wychowankowie zdobywali Mistrzostwo Niemiec – Adam Kowalski, Mistrzostwo USA – Adam Szewiński, Mistrzostwo Australii – Patryk Olczyk oraz Puchar Islandii i Mistrzostwo Islandii – Marcel Pośpiech.
Dziękuję za rozmowę
Partnerami relacji sportowych są:
DMK Invest materiały budowlane Konopiska (www.dmkinvest.pl)
Włodar Developer Częstochowa (www.wlodardeveloper.pl)




