fbpx

Tragedia w rejonie zbiornika wodnego w Częstochowie. Utonęła 15-latka

Policjanci z częstochowskiej policji prowadzą sprawę utonięcia 15-letniej dziewczynki. Do zdarzenia doszło w rejonie zbiornika wodnego przy ulicy Amonitowej. Okoliczności tej tragedii wyjaśniane są pod nadzorem prokuratury. Śledczy apelują o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą.

W niedzielę, 30 czerwca po południu dyżurny częstochowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o utonięciu 15-latki. Dziecko przebywało z matką i rodzeństwem przy akwenie na ulicy Amonitowej w Częstochowie. Po wyciągnięciu nastolatki z wody, przystąpiono do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, która spowodowała przywrócenie jej funkcji życiowych. Dziewczynka wraz z matką zostały przetransportowane do szpitala. Niestety, w nocy dziecko zmarło. Aktualnie sprawą zajmują się częstochowscy śledczy, którzy pod nadzorem prokuratora wyjaśniają szczegółowe okoliczności tej tragedii.

Przy tej okazji, funkcjonariusze przypominają, że mimo licznych apeli, każdego roku dochodzi do wielu wypadków i tragedii nad wodą. Niezmiennie apelują o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą oraz o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Zaledwie 19 czerwca częstochowska policja informowała, że kryminalni z Komisariatu Policji z Kłomnic wyjaśniają przyczyny i okoliczności śmierci 48-latka, którego ciało wyłowiono dzień wcześniej z wody. To mieszkaniec tej miejscowości. Do zdarzenia doszło w Skrzydlowie przy ulicy Nadrzecznej.

Policja przypomina najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie” kąpieliska mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.