Szykując się do ślubu, przyszła Para Młoda staje przed organizacją największej uroczystości w życiu. Jednym z jej punktów jest tort weselny, bez którego przyjęcie weselne (a według dawnych wierzeń – nawet wspólne życie) nie może się udać.
Najczęściej stawiane pytania, to te, dotyczące smaku, ceny oraz wielkości. Sporym dylematem jest także wybór cukierni oraz wygląd tortu – klasyczny czy też nowoczesny? Poniższy artykuł wskaże drogę w wyborze najlepszego tortu na wesele.
Śmietankowy, czekoladowy, a może owocowy?
Smak tortu powinien być taki, aby sprostał gustom większości gości, ale przede wszystkim Pary Młodej. Najlepiej zdecydować się na uniwersalny smak – czekoladowy lub śmietankowy z dodatkiem owoców (świetnie, jeśli będą to owoce sezonowe, takie jak maliny, jagody czy truskawki). Dobrym wyjściem z sytuacji jest tort piętrowy lub z babeczek, wówczas można zdecydować się na kilka smaków.
Jeśli jednak przyszli małżonkowie zdecydują się na bardziej oryginalny smak, to latem dobrze jest postawić na orzeźwiający tort. Coraz popularniejsze są torty miętowo-czekoladowe oraz cytrynowe. Zimą i jesienią natomiast świetnie sprawdzą się torty wypełnione cięższymi kremami, np. czekoladowy z nutą alkoholu i śliwkami suszonymi, albo z kremem z białej czekolady i dodatkiem żurawiny. Nowością są niemniej chętnie wybierane: tort dyniowy, marchewkowy, oreo i ferrero.
Najważniejszym w przypadku tortu jest to, by powstał ze składników najwyższej jakości. Wówczas z pewnością zostanie doceniony przez gości, jednak o skład należy dopytać cukiernika. Coraz więcej cukierni oferuje także degustację wypieku przed zamówieniem. Warto zorientować się, czy w wybranej cukierni istnieje możliwość spróbowania tortu przed ostateczną decyzją.
Druga ważna kwestia – wygląd tortu
Zmieniające się trendy mają spory wpływ na wygląd tortu. Klasyka jednak wciąż jest przed trendami. Na polskich weselach nadal królują białe torty, przyozdobione masą cukrową, kremem i cukrem pudrem. Pięknym uzupełnieniem jak zawsze jest dodatek kwiatów – świeżych lub z masy marcepanowej.
W ostatnim czasie wzrosła popularność tzw. naked cake, czyli tortów, charakteryzujących się brakiem kremu po bokach, gdzie blaty biszkoptowe są wyraźnie widoczne. Ozdobiony jest najczęściej owocami sezonowymi i jadalnymi kwiatami. Ten typ tortu to idealny wybór dla fanów stylu boho i rustykalnego.
Coraz więcej osób decyduje się także na torty z babeczek. Są one układane w kształt piramidy, przypominającej całokształtem tort. Porcje bardzo łatwo wówczas rozdzielić pomiędzy gośćmi, nie trzeba męczyć się z krojeniem. Ogromnym plusem muffinkowego tortu jest też to, że każda babeczka może inaczej wyglądać i smakować.
Ile kosztuje chwila słodkiej, weselnej przyjemności
Cena tortu zależna jest od jego wielkości. Najczęściej waha się od 50 do 150 zł za kilogram. Zdarza się także, że cukiernia liczy koszt tortu na podstawie wyceny pojedynczego kawałka. Wtedy cena wynosi od 10 do 12 zł od porcji.
Aby obliczyć przybliżony koszt oraz wielkość tortu, trzeba znać mniej więcej liczbę gości, którzy pojawią się na uroczystości. W przypadku, gdy decydujemy się także na ciasta z cukierni, w której zamawiamy tort, to cena prawdopodobnie będzie niższa. Często bowiem jest tak, że cukiernia daje rabat przy większym zamówieniu. Warto dopytać także, czy cukiernia zapewnia dowóz wypieku lub wypieków na salę weselną. To również wiązać się może z dodatkowymi kosztami. Warto z cukiernią spisać w formie umowy ustalenia związane z tortem i ewentualnie innymi wypiekami.
Linda Nocoń