fbpx

W Częstochowie trwa testowanie zeroemisyjnego autobusu wodorowego

Zgodnie z ekologicznymi trendami w rozwiązaniach dla transportu publicznego częstochowskie MPK testuje zasilany zielonym wodorem NesoBus. Pojazd zaprezentowano podczas konferencji na pl. Biegańskiego.  

Miasto od lat inwestuje w niskoemisyjny transport zbiorowy oraz rozwój infrastruktury komunikacyjnej. Służy temu m.in. miejski program „Lepsza komunikacja w Częstochowie”.

– W programie ,,Lepsza komunikacja w Częstochowie” dbamy o miejskie drogi, ścieżki rowerowe, ale i o transport publiczny – by był jak najbardziej bezpieczny, funkcjonalny, użyteczny, ale i ekologiczny – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Jesteśmy na bieżąco z nowościami w komunikacji, a jej przyszłością ma być m.in. autobus wodorowy. Dlatego przez kilka dni taki autobus będzie kursował po Częstochowie. Dowiemy się, co pasażerkom i pasażerom się w nim podoba, co można poprawić. Pracownicy MPK sprawdzą natomiast, jak spisuje się pod względem technicznym – dodał.

W Częstochowie trwa testowanie zeroemisyjnego autobusu wodorowego 2
fot. Łukasz Kolewiński/mat. UM Częstochowy

NesoBus to nowa marka autobusów należąca do grupy spółek Grupa Polsat Plus i ZE PAK. Pojazd zasilony zielonym wodorem stworzyli inżynierowie ze Świdnika przy współpracy z partnerami z całego świata. Jego konstrukcja jest pomyślana od podstaw jako wodorowa (czyli nie jest modyfikacją np. autobusu spalinowego). Pojazd ma własną „minielektrownię” – wytwarza prąd na bieżąco z zatankowanego wodoru przy użyciu ogniwa paliwowego. Wodór ze zbiornika łączy się z tlenem z powietrza, wytwarzając energię zasilającą silnik elektryczny. Nie ma procesu spalania  – z rury wydechowej wydostaje się para wodna. NesoBus ma zasięg do 450 km. Może jeździć bez tankowania przez dwa dni. Samo tankowanie trwa zaledwie kwadrans. Pojazd ma 12 m długości i mieści do 93 pasażerów. Jego wygląd zaprojektowała włoska firma Torino Design.

Konferencja, w ramach której zaprezentowano w Częstochowie NesoBusa odbyła się 21 lipca. W wydarzeniu wzięli udział prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, jego zastępca Piotr Grzybowski oraz prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Mariusz Sikora. Spółkę PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy reprezentowali prezes zarządu Maciej Nietopiel oraz dyrektor Departamentu Produkcji Tomasz Jasłowski. 

NesoBus jest w fazie testowania. Testy potrwają do 26 lipca. Wnioski z nich będą nieocenione, gdyby samorząd zdecydował się uzupełnić swoją ofertę transportu zbiorowego o takie pojazdy. Ich specyfikacja może bowiem być modyfikowana przez producenta na potrzeby konkretnych miast.    

W Częstochowie trwa testowanie zeroemisyjnego autobusu wodorowego 3
fot. Łukasz Kolewiński/mat. UM Częstochowy

Dyrektor Maciej Nietopiel podziękował miastu za możliwość prezentacji pojazdu. Stwierdził przy tym, że świadczy to o bardzo racjonalnym podejściu władz samorządowych do kwestii transportu zbiorowego i perspektywicznego celu, jakim jest zeroemisyjność.

Miasto jest już po pierwszych ustaleniach w sprawie porozumienia z firmą PAK-PCE Stacje. Efektem miałoby być powstanie w Częstochowie jednej z pierwszych w kraju stacji tankowania wodorem samochodów  – prywatnych oraz tych należących do taboru miejskiego. Do dyspozycji kierujących oddana byłaby w ten sposób kolejna opcja zasilania napędu pojazdów.

red., mat. UM Częstochowy