fbpx

Teatr NoWy w Częstochowie zaprasza na premierę spektaklu „PorozmawiajMy o…”

W piątek, 25 października Teatr NoWy w Częstochowie zaprasza na premierę swojej najnowszej produkcji. To „PorozmawiajMy o…” Pauliny Kajdanowicz. Z reżyserię spektaklu odpowiada Mael Mesida.

-Sezon zaczynamy mocno. Chcemy porozmawiać o śmierci przy kolacji. Wyjątkowa Paulina Kajdanowicz przeprowadziła cykl rozmów z naszymi widzami i współpracującymi artystami o… śmieci. Jak sobie ją wyobrażasz? Co chcesz zjeść w dniu odejścia? Jaka muzyka ma Ci towarzyszyć w ostatniej drodze? To tylko kilka z nielicznych pytań, na które chcemy odpowiedzieć. Śmierć jest nadal tematem tabu. W NoWym nieco ten temat „rozpuściliśmy” przez „Umrzeć ze śmiechu” i „Cebulę”. Był to zabieg celowy, właśnie z myślą o nowej premierze. Ksiądz Jan Kaczkowski mówił, że „śmierci boimy się tak jak narodzin”. Mam nadzieję, że dzięki tej sztuce ta obawa przeistoczy się w przemyślenia, chociażby o tym, co ważne tu i teraz. Zanim umrzemy – zapowiada premierę „PorozmawiajMy o…” dyrektor Teatru NoWego Paweł Bilski.

Teatr NoWy w Częstochowie zaprasza na premierę spektaklu "PorozmawiajMy o..." 2
mat. Teatru NoWego

Wszystko, co mówimy o śmierci, tak naprawdę jest o życiu. Grupa znajomych spotyka się w mieszkaniu Gospodarza, aby wspólnie przy stole porozmawiać o… śmierci. Normalnie, tak jak o życiu. Z uśmiechem. Z biegiem akcji metafizyka zaczyna łączyć się z tym co współczesne i z tym co przyszłe, nieuniknione. Spektakl ma widza oswoić, zmotywować do trudnych rozmów i nakłonić do dotknięcia tematów tabu, jakim niejednokrotnie jest śmierć.

Gdybyś mógł/mogła przedłużyć swoje życie, to o jak długo? Jak wygląda dobra śmierć? Jak chciałbyś/chciałabyś być wspominany/wspominana?

Teatr NoWy w Częstochowie zaprasza na premierę spektaklu "PorozmawiajMy o..." 3
mat. Teatru NoWego

Na m.in. te pytania Paulina Kajdanowicz zainspirowana książką Michaela Hebba pt. „Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji”, szukała odpowiedzi podczas rozmów z wybranymi osobami. Rozmowy te, stały się wyjściem do napisania scenariusza metodą verbatim co z łaciny znaczy „dosłowny”. Kolacji inspirowanych książką Hebba odbyło się na całym świecie już ponad 100 tysięcy. Pierwsza taka rozmowa w Polsce
odbyła się w mieszkaniu rodziny ks. Jana Kaczkowskiego w Sopocie.

– To było dla mnie bardzo duże wyzwanie. Gdy Paweł [Bilski – przyp. red.] zaproponował, żebym stworzyła scenariusz, trochę się przeraziłam, bo to naprawdę trudny temat i jak wspomniałam, sama nie jestem przyzwyczajona do takich rozmów. Najlepszą formą, żeby zrealizować ten scenariusz – według mnie – znów okazała się metoda verbatim, z której korzystałam, pracując nad „Apok@lipsą covidową”, czyli przeprowadzenie rozmów na określony temat z określoną grupą osób. Przeczytałam wspomnianą przez Pawła książkę, wybrałam kilka pytań, które w niej padają. I przeprowadziłam rozmowy z dziewięcioma osobami (trzema mężczyznami i sześcioma kobietami). Nie byli to nieznajomi, bo wiedziałam, że tylko te osoby podzielą się swoją historią w takim szczerym, autentycznym wyznaniu. Były łzy, było wzruszenie podczas tych rozmów. Dla niektórych to dzielenie się doświadczeniami było terapeutycznym przeżyciem – mówi Paulina Kajdanowicz.

Teatr NoWy w Częstochowie zaprasza na premierę spektaklu "PorozmawiajMy o..." 4
mat. Teatru NoWego

Zarówno Pawła Bilskiego, jak i Paulinę Kajdanowicz zobaczymy w obsadzie premierowego tytułu. Oprócz nich na scenie NoWego wystąpią: Iwona Chołuj, Marta Honzatko (która odpowiada również za scenografię i kostiumy) oraz Krzysztof Berendt.

Reżyserką spektaklu jest Mael Mesida. Asystentką kostiumografki jest Ewa Gut, za muzykę, efekty świetlne i efekty specjalne – Piotr Bilski, a za światło – Paweł Błaszczak. Inspicjentką jest Małgorzata Grabara, za koordynację artystyczną odpowiedzialna jest Karolina Biela, a autorką projektu plakatu jest Malwina Bilińska-Miszczuk. Za produkcję spektaklu odpowiadają Paweł Bilski, Fundacja Oczami Brata i oczywiście Teatr NoWy w Częstochowie. Patronem medialnym spektaklu jest redakcja „Gazety Regionalnej”.

Premiera „PorozmawiajMy o…” odbędzie się w piątek, 25 października o godz. 18 w siedzibie NoWego (Dom Oczami Brata,

Potem spektakl będzie grany 26 października o godz. 18, 27 października o godz. 16, 29 października o godz. 12, a także 16 i 17 października o godz. 18. Rezerwacja biletów: 533-947-664. Szczegóły: www.teatrnowy.art/

Teatr NoWy w Częstochowie zaprasza na premierę spektaklu "PorozmawiajMy o..." 5
mat. Teatru NoWego

Teatr NoWy w Częstochowie

Działalność Teatru NoWego w Częstochowie zainaugurowano w marcu 2021 r. Jego twórcą, a także dyrektorem jest Paweł Bilski. Dzięki niemu powstała zupełnie nowa przestrzeń do działalności twórczej zarówno w Częstochowie, jak i całym kraju.

Co wyróżnia ten teatr na tle innych, niezależnych organizacji w kraju? Z pewnością tematyka realizowanych spektakli – odważna, istotna społecznie, poruszająca, refleksyjna, a czasem też wzbudzająca kontrowersje. Zespół artystyczny stanowią młodzi, ambitni ludzie.

Debiutancką realizacją, której podjął się Teatr NoWy w Częstochowie, była „Cebula” w reżyserii Marka Ślosarskiego. Na dorobek niezależnego teatru składają się również: „Zażynki” w reżyserii Tomasza Mana (koprodukcja z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie), teatralny happening „Moja droga” wyreżyserowany przez Pawła Bilskiego, groteskowa „Apok@lipsa covidowa” w reżyserii Pauliny Kajdanowicz, widowisko teatralno-muzyczne „Ballady i romanse”, polska prapremiera „Wielka wyprawa na drugi koniec miasta” oraz komedia Paula Elliota „Umrzeć ze śmiechu” w reżyserii Tomasza Mana.

red., mat. Teatru NoWego

Czytaj także: Paweł Bilski: Chcę teatru wyjątkowego [ROZMOWA]