fbpx

Częstochowski teatr rozpoczyna sezon i zaprasza na pierwszą premierę. To „Nie płacz, Nemeczku”

„Nie płacz, Nemeczku” Łukasza Zaleskiego w reżyserii Agaty Nierzwickiej otworzy na częstochowskiej scenie sezon 2024/2025. Teatr im. A. Mickiewicza zaprasza na premierę w sobotę, 7 września. Dzień wcześniej zaplanowano pokaz przedpremierowy.

Przypomnijmy: poprzedni sezon przyniósł w Teatrze im. A. Mickiewicza sześć premier. Na afiszu pojawiły się kolejno: „Polowanie”, „Jak zostać smokiem?”, „Zemsta”, „Seks dla opornych”, „Urok likwidacji” i „Cudowne”. Nowy sezon również zapowiada się interesująco, bo pierwszą z nowości będzie „Nie płacz, Nemeczku. O Chłopcach z Placu Broni” Łukasza Zaleskiego.

Częstochowski teatr rozpoczyna sezon i zaprasza na pierwszą premierę. To "Nie płacz, Nemeczku" 2
„Nie płacz, Nemeczku” (plakat)

Boka, Gereb, Feri Acz i Nemeczek. Te imiona zna każdy, kto pokochał powieść Ferenca Molnára. Książka napisana przez Ferenca Molnára ponad sto lat temu, do dziś wzrusza młodych (i nie tylko!) czytelników na całym świecie, którzy z zapartym tchem śledzą walkę o tytułowy plac.

Po jednej stronie: Chłopcy z Placu Broni. Po drugiej stronie: Czerwone Koszule. Ta walka to tak naprawdę podwórkowa zabawa, jednak chłopcy traktują ją poważnie. Śmiertelnie poważnie. Nemeczek umiera. Kto z nas wtedy nie płakał? Może część z czytelników zastanawiała się, dlaczego autor postanowił go uśmiercić. Najmłodszego z nich. Ku przestrodze? By ukazać cenę, jaką czasami trzeba zapłacić za lojalność i honor?

Częstochowski teatr rozpoczyna sezon i zaprasza na pierwszą premierę. To "Nie płacz, Nemeczku" 3
Próba spektaklu „Nie płacz, Nemeczku”

-Bo to może wcale nie tak. Może trzeba opowiedzieć tę historię inaczej. Przecież Plac Broni to tak naprawdę ulica Pawła. Poza tym to miejsce dawno zniknęło z mapy Budapesztu. A skoro tak, to czy wycieczka do świata chłopców z Placu Broni to wycieczka do świata, który zniknął i na pewno już nigdy nie wróci? Jeśli to była tylko zabawa, to dlaczego przerodziła się w konflikt? Czy zabawa usprawiedliwia przemoc? A może da się stworzyć inną grę? – zastanawia się teatr.

Reżyserii premierowego tytułu podjęła się Agata Nierzwicka. Producentem spektaklu jest Fundacja Teatr PAPAHEMA, a współproducentem właśnie Teatr im. A. Mickiewicza. Partnerem wydarzenia jest Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku.

Częstochowski teatr rozpoczyna sezon i zaprasza na pierwszą premierę. To "Nie płacz, Nemeczku" 4
Próba spektaklu „Nie płacz, Nemeczku”

Obsadę tworzą aktorzy Teatru PAPAHEMA: Gereb – Helena Radzikowska, Nemeczek – Mateusz Trzmiel, Boka- Paweł Rutkowski oraz aktorzy częstochowskiego teatru: Ferenc- Sylwia Karczmarczyk; Feri Acz – Karol Czajowski.

Za scenografię i kostiumy odpowiada Juliusz Żółty, za muzykę – Lena Michajłów, konsultacji choreograficznych udzieliła Anna Sawicka-Hodun, a za reżyserię światła odpowiedzialny jest Maciej Iwańczyk. Inspicjentem jest Andrzej Rospondek.

Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Białegostoku.

Częstochowski teatr rozpoczyna sezon i zaprasza na pierwszą premierę. To "Nie płacz, Nemeczku" 5
Próba spektaklu „Nie płacz, Nemeczku” (fot. P. Dłubak/ Teatr im. A. Mickiewicza)

Premiera odbędzie się w sobotę, 7 września o godz. 17. Z kolei 6 września o godz. 18 „Nie płacz, Nemeczku” będzie pokazywane przedpremierowo. Nowy spektakl zobaczymy również: 8 września o godz. 17, a także 12 września o godz. 10 i 12. Szczegóły na: www.teatr-mickiewicza.pl

red., mat. teatru

fot. Piotr Dłubak/Teatr im. A. Mickiewicz