fbpx

Szybki zarobek w dobie rynku pracownika

Wszyscy mówią, wszyscy piszą, ze obecnie w Polsce jest rynek pracownika. Czy są to przesłanki do tego, ze można obecnie szybko się wzbogacić? Odpowiada Ewa Szubert z agencji pośrednictwa pracy Havier w Częstochowie.

Pozorna łatwość w pozyskiwaniu w krótkim czasie, dużych pieniędzy może być źródłem niebezpiecznych pułapek i nieszczęść życiowych. Jest kilka sposobów wzbogacenia się z dnia na dzień na przykład poprzez związek małżeński z zamożną osobą lub też otrzymaniu spadku po bogatym i nie zadłużonym członku rodziny. Kolejnymi możliwościami jest wygrana dużych pieniędzy na loterii lub stanie się sławnym, co w obecnych czasach bardzo szerokiego dostępu różnorakich mediów jest łatwiejsze niż jeszcze dziesięć, dwadzieścia lat temu. Niezgodnym z prawem źródłem pozyskiwania pieniędzy jest bycie oszustem, naciągaczem lub przestępcą. Często właśnie takie osoby, poza swoją własną nielegalną działalnością wykorzystują nieświadomość, lekkomyślność, trudną sytuację życiową innych a jednocześnie żądnych dużego zarobku, proponując zakładania firm na ich dane, tak zwana „metoda na słupa”. Taka propozycja zazwyczaj kończy się dość szczególnie nie dobrze, dla obu stron współpracy.

Czy talent wystarczy?

Przekonanie, ze jak jest dużo ofert pracy to można na rozmowach w sprawie pracy podawać oczekiwania finansowe oderwane od rzeczywistości rynku można włożyć w rozdział z marzeniami. Rynek pracy a co za tym idzie również pracodawcy oczywiście są otwarci na oferowanie coraz wyższych zarobków, ale, ze strony pracownika również przedstawione są coraz wyższe oczekiwania. Niestety, ale każdy talent posiadany przez człowieka, musi być ćwiczony – podtrzymywany i wykorzystywany, nie wystarczy go posiadać. Do talentu idealnie jest w zestawie dołączoną wiedze, tandem ten również procentuje przy wysokości ustalania pensji. Pozostają również relacje międzyludzkie, bo jak wiadomo, stanowisk pracy gdzie nie współpracuje się z nikim jest niewiele lub wcale ich nie ma. Dla każdego pracodawcy jedną z najważniejszych cech pracownika jest motywacja i determinacja w działaniach. Oczekiwania wewnętrznego poczucia obowiązku wykonywania swoich zadań w pracy i dążenie do ich finalizacji obecnie jest kluczowa w relacjach firma – Pracownik, co daje spore możliwości dużego zarobku dla obu ze stron. Przy realizacji zadań dobrze jest, aby Pracownik miał postawę nastawioną na pokonywanie trudności a nie zatrzymywanie prac, gdy na horyzoncie pojawia się przeszkoda zakłócająca działania. Aby zbudować trwałą i rozwijającą relację niezbędna jest lojalność, czyli uczciwy i rzetelny stosunek do ludzi i firmy – gdy spotykamy ją z również ze strony Pracodawcy sukces jest gwarantowany. Do tego dobrze zorganizowana praca i pozytywne nastawienie tworzy wzór oczekiwań.

Po drugiej stronie postaw nieoczekiwanych przez pracodawców jest, skupianie się, na tematach nie mających związku z pracą, omawianie postaw i opinii kolegów z pracy, złe mówienie o innych osobach. Często spotykamy także postawy roszczeniowe, należy tu rozdzielić stanowczości i racjonalne domaganie się od oczekiwań przechodzących w niegrzeczne wypowiedzi, czasem nawet szantaże. Istotną kwestią jest ustawienie chronologicznego prac, ustalenie punktu docelowego dążenia oraz podejmowania decyzji, niezdecydowanie absolutnie nie jest modne i akceptowane. Podobnie ze skrajnymi reakcjami takimi jak wybuchy agresji i złości. Są to postawy nieodpowiedzialne a ponoszenie konsekwencji za swoje działania to jest również oczekiwana cech.

Jak Cię widzą, jak Cię słyszą – tak Cię wynagradzają

Bardzo istotną, nie rzadko ignorowaną i niedocenianą kwestią jest spójność pracownika w swoim sposobie ubierania i wypowiadania. Nie wystarczy zadbać o swój wygląd na pierwsze spotkanie czy rozmowę kwalifikacyjną. Każdego dnia, każdym słowem budujesz swój obraz w głowie drugiego człowieka. Na ogół zwracamy uwagę na odbiór osób z otoczenia, mających ma nas wpływ klientów, przyszłych klientów, pracodawcy a tym czasem powinniśmy wypracować sobie takie samą postawę dla wszystkich. Powinniśmy się stać ekspertami w naszej dziedzinie: nauczyć się liczyć wszystkich parametrów dotyczących naszej branży, aby nasz wizerunek zewnętrzny był spójny z wewnętrznym. Jak wyglądami w naszych czasach nie dotyczy naszego wyglądu zewnętrznego, ale przede wszystkim naszego wizerunku w świecie wirtualnym. Nasza obecność w social mediach, to jakie zdjęcia umieszczamy, kto jest wśród naszych znajomych mocno odbija się na odbiorze zewnętrzny. Wiec należy również zwrócić uwagę na nasze profile np. na Facebook’u.

Wiedza i doświadczenie – tego nie kupisz za żadne pieniądze

Każdy z nas chciałby zarabiać jak najwięcej pieniędzy. Bardzo dużo w tej kwestii zależy od nas i od naszych decyzji na każdym etapie naszego życia, miesiąca, dnia, godziny. Bo to my zarządzamy naszym czasem. Nawet jeśli wydaje nam się, ze jesteśmy od kogoś zależni, to jest to też nasza decyzja. Jeśli naszym celem jest szybkie pomnażanie pieniędzy powinniśmy każdą godzinę a nawet minutę przeznaczać na poszerzanie naszej wiedzy w tematach, które będą nam przydatne do rozwijania siebie. Szczęśliwie żyjemy w czasach, gdy mamy powszechny dostęp do wiedzy książek, Internetu, czasopism branżowych, z których powinniśmy korzystać. Każda chwila naszego życia powinna być również otwarta na wykonywane coraz to nowych obowiązków, wyzwań zawodowych, które będą nas rozwijać i nie pozwolą, abyśmy pozostali w tak zwanym przysłowiowym „tyle”. Te dwa elementy – właściwe kluczowe, bo wszystkie inne będzie konsekwencją tych działań – sprawią, ze będziesz konkurencyjny na rynku pracy a twoje wynagrodzenie poszybuje bardzo szybko, bardzo wysoko. Ale są one najtrudniejsze, związane z dobrym zarządzania swoim czasem i życiem, bo choćbyś był zamożnym człowiek tego nie kupisz, bo się nie da. Czynnik, który z pewnością jeszcze bardziej pomoże Ci w budowaniu fortuny jest znajomość języków obcych. Często ludzie poddają się, na przykład ze względu na wiek i nie podejmują wyzwaniu ciągłego uczenia się lub rozwijania języka obcego, w ten sposób sami ograniczając swoje możliwości awansu. To spory błąd, gdyż ucinamy sobie drogi rozwoju.

Przesłanki do stwierdzenia, ze obecnie w Polsce jest rynek pracownika faktycznie są zasadne, przekłada się to na wciąż spadającą stopę bezrobocia, co cieszy, bo każdy z nas może znaleźć zatrudnienie, jednak aby zarobki nasze były wyższe w tym już nasza głowa i od nas zależy jaką drogę do celu wybierzemy, choć może warto w tutaj posiłkować się cytatem z Władysława Bartoszewskiego: „Warto być uczciwym choć nie zawsze to się opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto.”