fbpx

W szpitalu na Parkitce powstały 3 nowe sale operacyjne oraz zmodernizowano poszczególne oddziały

W szpitalu na Parkitce powstały 3 nowe sale operacyjne na Trakcie Operacyjnym, a gruntowne modernizacje przeszły Oddziały Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi oraz Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych wraz z Pracownią Endoskopii.

Dzięki współpracy i życzliwości wielu ludzi oddajemy inwestycje, o których jeszcze niedawno trudno było myśleć – mówił Zbigniew Bajkowski, dyrektor szpitala – Udało nam się na ten cel pozyskać środki z różnych źródeł: unijne, rządowe oraz dofinansowanie z województwa śląskiego. Jesteśmy coraz bliżej idei stworzenia jednej z najlepszych placówek w województwie śląskim.

Dyrektor szpitala wspomniał także Materializuje o planie utworzenia Wydziału Lekarskiego przy Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza, dla którego Parkitka ma stanowić zaplecze medyczne (więcej o utworzeniu kierunku lekarskiego na UJD przeczytasz tutaj).

Przyświecał nam jeszcze jeden ważny cel: przyciągnięcie najlepszej kadry medycznej. Motywacją lekarzy, by podjąć pracę w naszym szpitalu są bowiem wykonywane tu różnorodne, wysokospecjalistyczne procedury medyczne i to, że lecznica postrzegany jest już w tej chwili jako nowoczesna. – dodaje Bajkowski.

W wydarzeniu udział wzięli między innymi: członek zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała, parlamentarzyści, przedstawiciele wojewody, władz miasta, członkowie Rady Społecznej szpitala Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie.

Szpital Najświętszej Maryi Panny jest jedną z dwóch placówek zapewniających ochronę zdrowia prawie półtoramilionowej populacji mieszkańców tej części województwa śląskiego – podkreślała Izabela Domogała, członkini zarządu Województwa Śląskiego. – Dzięki zaangażowaniu dyrekcji i personelu placówki w ciągu ostatnich dwóch lat udało się zrealizować inwestycje na kwotę 70 milionów złotych.

Domagała dodaje także, że inwestycje poczynione w szpitalu to nie tylko poprawa leczenia pacjentów, ale także lepsze warunki pracy:

-Efektem są nowe standardy leczenia i opieki nad pacjentami. Stworzone zostały też nowe narzędzia i bardziej komfortowe warunki pracy dla personelu medycznego, co jest nie mniej ważne zważywszy dwa trudne i wyczerpujące lata walki z pandemią.

Członkini zarządu Województwa Śląskiego zaznacza także, że obecne działania podjęte w szpitalu na Parkitce to dopiero początek, bowiem w tym miejscu są planowane kolejne inwestycje:

-Zaprezentowane dziś inwestycje to nie jest ostatnie słowo. Samorząd województwa planuje w najbliższych dwóch latach zainwestować na Parkitce kolejnych 10 milionów. Zostaną przeznaczone na dalsze remonty i doposażenie oddziałów. Z myślą o dalszym rozwoju informatyzacji i innowacyjności w ochronie zdrowia przygotowujemy się też do dużego programu, którego częstochowski szpital będzie częścią. – i dodaje – Chodzi o zakup robota do wysokospecjalistycznych zabiegów chirurgicznych, który wprowadzi całkiem nową jakość i standardy w leczeniu zabiegowym. To będzie także ważny czynnik przyciągający do Częstochowy młodych lekarzy, którzy będą mogli praktykować medycynę na europejskim poziomie.

Utworzenie 3 sal operacyjnych wraz z niezbędną modernizacją Sali wybudzeń i Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi wraz z zakupem wyposażenia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie wyniosło 24 393 660,05 zł.

Modernizacja Oddziału Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych została zrealizowana dzięki dofinansowaniu w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w ramach projektu pn: „Inwestujemy w śląskie szpitale” i wyniosła 5 977 107,26 zł.

Na temat rozbudowy oddziału onkologicznego w szpitalu na Parkitce pisaliśmy już jakiś czas temu tutaj.

LN/UMWS