W Częstochowie i regionie szopek znaleźć można sporo, jednak najpopularniejszą i najchętniej odwiedzaną jest ta na Jasnej Górze, co roku wzbogacana o kolejną liczbę figurek. Ale nie tylko jasnogórscy paulini zajmują się przygotowywaniem szopki. Warto zajrzeć również do Leśniowa, w tym miejscu także zakonnicy sprezentowali szopki – żywą i…z węgla.
Szopki pochodzą od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Zwykle różnią się konstrukcją, doborem postaci, czasem wystawiania w zależności od regionu świata, z którego pochodzą. W Polsce zwykle szopki pojawiają się na święta właściwie w każdym kościele, a nawet w domach.
Szopka Jasnogórska
Dawniej budowana w tzw. Wieczerniku, słynna jasnogórska szopka od 2008 r. powstaje w jasnogórskim ogrodzie – na fosach, ciągnących się wzdłuż klasztornego muru. Rokrocznie cieszy się powodzeniem u częstochowian i pielgrzymujących na Jasną Górę. Zazwyczaj jest uroczyście otwierana po pasterce. Druga szopka usytuowana jest przy wejściu do bazyliki.
O szczegółach tegorocznych szopek na Jasnej Górze mówi rzecznik prasowy, o. Michał Bortnik:
– Na Jasnej Górze będą dwie szopki, na fosach i przed wejściem do bazyliki. Jeśli chodzi o tę pierwszą, mamy w tym roku już ponad 500 figur, co oznacza, że doszło 60 nowych. Wiele z nich jest ruchomych. Szopka Bożonarodzeniowa to również przesłanie. W tym roku brzmi ono ,,Wierzę w Kościół Chrystusowy” i widnieje na szopce przy wejściu do bazyliki. .
Przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski zaznacza, że symbolika szopki uczy wrażliwości i współczucia:
– Widzimy, że sytuacja, w której znalazła się Europa i Ukraina to bezpośrednie zagrożenie pokoju. W tym roku szczególnie modlimy się o zaprzestanie walk. Szopka betlejemska to miejsce, gdzie zaczęło się chrześcijaństwo. Chociaż dzisiaj, po ponad 2 tys. lat istnienia Kościoła Chrystusowego Betlejem wygląda inaczej, to jednak tam wszystko się zaczęło. W kotekście empatii powinniśmy wracać do tych korzeni, do przesłania szopki, gdzie widzimy ubogą rodzinę i dziecko, dla którego nie znalazło się nawet miejsce w gospodzie. To wszystko powinno nas uczyć wychodzenia ze swoich wygód życiowych i egoizmu.
Paulini zapraszają na Jasną Górę na Pasterkę. Tradycyjnie odprawiona zostanie o godz. 24.00 w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego. Po niej Dzieciątko Jezus zostanie przeniesione do szopki znajdującej się na jasnogórskim dziedzińcu.
Szopki w Sanktuarium Leśniowskim
Tradycyjny żłóbek i figury świętej rodziny oraz żywe baranki, kozy, króliki, bażanty, pawie i alpaki- tak w tym roku będzie wyglądała żywa szopka w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach. Ojcowie paulini pracowali nad nią od tygodni. Efekt ich działań można podziwiać od 23 grudnia 2022 do 2 lutego 2023.
W czasie wizyty koniecznie trzeba również zajrzeć do kościoła, w tym miejscu bowiem wystawiana jest jeszcze jedna, niezwykła szopka, bo w najdrobniejszych szczegółach wykonana z węgla. Jest to dar górników z Jastrzębia podarowany przed laty.
(Tekst i fot.: Linda Nocoń)