fbpx

Szopka na Jasnej Góry już otwarta

Święta Rodzina w góralskiej chacie, a do tego ruchome figury, uwielbiana przez dzieci oślica Amelka oraz żywe ptaki, tak wygląda szopka na Jasnej Górze.

Szopka na Jasnej Góry już otwarta 1


W tym roku tradycyjnie świąteczna szopka składa się z dwóch części: tradycyjnej Betlejemki na dziedzińcu przed bazyliką jasnogórską oraz ruchomej szopki na tzw. fosach.
Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry, hasło widniejące na szopce przed bazyliką brzmi: „Idziemy od żłóbka do Eucharystii — wielkiej Tajemnicy wiary”.

Szopka na Jasnej Góry już otwarta 2


Od wielu lat jasnogórską szopkę przygotowuje o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. Natomiast wnętrze kościoła świątecznie przyozdobił brat Paweł Bryzek, bazylikowy.
Po raz trzeci szopka ze Świętą Rodziną umieszczona jest w góralskiej chacie, którą wykonali górale z Czerwiennego. Obok Świętej Rodziny stoją ponad metrowe figury św. Jana Pawła II błogosławiącego pielgrzymów, a także papieża Franciszka i papieża Benedykta XVI.

Szopka na Jasnej Góry już otwarta 3


W myślą o najmłodszych powstała również ruchoma szopka w jasnogórskich fosach. Zlokalizowano tam 400 figurek, mających po 35 cm wysokości, z czego około 300 ruchomych. W szopce są postaci przedstawiające codzienne życie — kowal, piekarz, rybak, są ludzie stojący przy ognisku, zbierający drewno, praczki, krzątający się przy swoich domach i pasterze opiekujący się zwierzętami. W szopce są też lalki na ruchomych mechanizmach, ubrane w regionalne polskie stroje, a także postaci paulinów.
W tej części szopki nie zabrakło żywych zwierząt. Jest oślica Amelka oraz ptaki.

Szopka na Jasnej Góry już otwarta 4


Szopkę można zwiedzać w dni powszednie od godz. 9.00 do 18.00, a w soboty, niedziele i święta od 9.00 do 21.00, aż do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową.
(Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry)