fbpx

10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest od 1992 roku. Wówczas został oficjalnie ustanowiony przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera.

Mimo że świat rozwija się wręcz w zastraszającym tempie, to jednak temat zdrowia psychicznego oraz kwestii profilaktyki w tym zakresie pozostawia wiele do życzenia. A z biegiem lat osób cierpiących na choroby psychiczne właściwie z dnia na dzień przybywa…

Do wzrostu problemów psychicznych (nie tylko wśród dorosłych!) przyczyniła się pandemia COVID-19. Tuż przed pandemią w 2019 r. szacuje się, że jedna na osiem osób na świecie żyła z zaburzeniami psychicznymi.

Jednocześnie dostępność do usług oraz środki finansowe dostępne na rzecz zdrowia psychicznego są nadal niewystarczające i są znacznie niższe od tego, co jest potrzebne, zwłaszcza w krajach o niskim i średnim dochodzie.

Koronawirus spowodował globalny kryzys zdrowia psychicznego, generując krótko
i długoterminowe stresy, co wpłynęło na zdrowie psychiczne milionów ludzi. Szacuje się, że wzrost zarówno zaburzeń lękowych, jak i depresyjnych wynosi ponad 25% po pierwszym roku pandemii. Jednocześnie usługi w zakresie zdrowia psychicznego zostały poważnie zakłócone, a luka w leczeniu chorób psychicznych zwiększyła się.

Należy zwiększyć uwagę i zaangażowanie poświęcane zdrowiu psychicznemu oraz wzmocnić opiekę nad zdrowiem psychicznym, tak aby wszystkie potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego zostały zaspokojone poprzez ogólnodostępne, przystępne cenowo i wysokiej jakości usługi i wsparcie specjalistów.

Stygmatyzacja i dyskryminacja nadal stanowią przeszkodę do włączenia społecznego i dostępu do właściwej opieki. WHO będzie współpracować z partnerami w celu rozpoczęcia kampanii wokół tematu „Uczynienie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia dla wszystkich globalnym priorytetem”.

Kampania będzie okazją do wyjścia z cienia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, ale też drogą ku uświadamianiu pracodawców, pracowników i innych zainteresowanych stron. Temat zdrowia psychicznego nie może być spychany na margines, aby dobre samopoczucie stało się globalnym priorytetem dla wszystkich.

LN/gov.pl