fbpx

Strażacy podsumowali miniony rok

Więcej pożarów i fałszywych alarmów. Jaki był rok 2022 dla strażaków z powiatu częstochowskiego? Komenda Miejskiej Straży Pożarnej podsumowała swoje działania.

Obszar działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie obejmuje nie tylko samo miasto, ale także powiat częstochowski. W minionym roku 2022 odnotowano 6690 zdarzeń, z czego 1210 razy strażacy interweniowali przy pożarach, a 5024 razy podczas miejscowych zagrożeń.

Niestety zdarzały się też fałszywe alarmy(aż 456 razy) i jest to liczba o blisko 15 procent większa niż w roku 2021. Po straż najczęściej dzwoniliśmy w tzw. „dobrej wierze”(263 zgłoszenia), ale alarmy te okazywały się bezpodstawne.

Najciemniejszą stroną ujawnionych statystyk jest większa liczba pożarów(dwa lata temu było ich o 180 mniej), ale na szczęście ogólna liczba zdarzeń okazała się mniejsza, w porównaniu z 2021 rokiem (361 zdarzeń mniej).

W samej Częstochowie strażacy zanotowali 3693 interwencje, czyli o 346 więcej niż poprzednio. Wzrosła liczba pożarów, miejscowych zagrożeń, a nawet fałszywych alarmów.

Wiosną, często wyjeżdżano do pożarów suchych traw i nieużytków. Latem interwencje dotyczyły najczęściej usuwania gniazd owadów.

Główną przyczyną pożarów na terenie zarówno miasta jak i całego powiatu częstochowskiego ziemskiego było nieostrożne posługiwanie się ogniem. To aż 788 przypadków interwencji. 66 pożarów spowodowane było wadami urządzeń grzewczych na paliwo stałe, 49 – wadami środków transportu, a 45 – wadami urządzeń i instalacji elektrycznych.

Zagrożenia miejscowe, do których wzywano strażackie jednostki związane były z nietypowym zachowaniem zwierząt( 1344 przypadki), jednak często interwencje spowodowane były anomaliami pogodowymi(huragany, silne wiatry, tornada). Kolejną przyczynami było niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu środków transportu (540), czy gwałtowne opady atmosferyczne (302).

Pożary, wypadki, akcje ratownicze z zakresu chemiczno-ekologicznego, wodnego, wysokościowego, budowlanego i poszukiwawczego, wparcie Państwowego Ratownictwa Medycznego (w tym działania w walce z Covid-19), to wszystko spoczywało na barkach jednostek straży pożarnej.

Od pierwszego dnia wojny na Ukrainie, „nasi” strażacy zaangażowani byli w koordynację i pomoc wojennym uchodźcom z Ukrainy, pomagając przy obsłudze punktów granicznych i recepcyjnych. Transportowali potrzebny sprzęt, łóżka, żywność, rozstawiali namioty i pomagali wolontariuszom na dworcach kolejowych i autobusowych.
Wyznaczone jednostki PSP i remizy OSP stały się miejscami tymczasowego pobytu dla uchodźców. Prowadzono również zbiórki sprzętu i odzieży specjalistycznej dla ukraińskich strażaków.

Dbając o nasze bezpieczeństwo i przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych, strażacy przeprowadzili kontrole w 346 obiektach.
Z całością sprawozdania dotyczącego działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie i Krajowego Systemu Ratowniczo — Gaśniczego na terenie miasta i powiatu częstochowskiego za rok 2022 można zapoznać się wchodząc na stronę Urzędu Miasta (https://www.czestochowa.pl/strazackie-statystyki).