fbpx

Strażackie statystyki z Częstochowy i powiatu: 1,2 tys. pożarów, blisko 500 fałszywych alarmów

Ponad 1,2 tysiąca pożarów oraz blisko 6,7 tys. zdarzeń to bilans strażackich interwencji na terenie Częstochowy i częstochowskiego powiatu ziemskiego w ubiegłym roku.

W 2022 r. w obszarze działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie — obejmującej zasięgiem miasto Częstochowa i powiat częstochowski odnotowano ogółem 6 690 zdarzeń.
Jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały:1 210 razy przy pożarach, 5 024 razy podczas miejscowych zagrożeń, 456 razy w ramach alarmów fałszywych.
Pożary stanowiły 18,1 proc. interwencji, miejscowe zagrożenia 75,1 proc., natomiast alarmy fałszywe 6,8 proc. zdarzeń.

W porównaniu do 2021 roku pożarów było więcej o 180 (to wzrost o 17,5 proc.), ale już miejscowych zagrożeń odnotowano mniej o aż 602 zdarzenia. Z kolei więcej o 59 odnotowano fałszywych alarmów.

Ogólna liczba zdarzeń okazała się mniejsza – w porównaniu z 2021 – o 361.
W grupie tzw. alarmów fałszywych największą liczbę stanowiły wyjazdy do zgłoszeń „w dobrej wierze”, które okazywały się rzekomymi zagrożeniami (263), zgłoszeń z instalacji wykrywania było 181, natomiast fałszywych „złośliwych” alarmów – 12.

Na terenie Częstochowy Państwowa Straż Pożarna zanotowała łącznie 3 693 interwencji (w porównaniu do roku 2021 było ich więcej o 346.

Duża liczba interwencji w okresie letnim dotyczyła usuwania gniazd owadów, a wiosną związana była z pożarami nieużytków i suchych traw.

Najczęstszymi przyczynami powstawania pożarów na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego ziemskiego była w minionym roku nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym (w tym papierosami i zapałkami). To przyczyna aż 788 przypadków. Nieprawidłowa eksploatacja oraz wady urządzeń grzewczych na paliwo stałe wywołały 66 pożarów, wady środków transportu – 49, a wady urządzeń i instalacji elektrycznych – 45.

Wśród przyczyn powstawania miejscowych zagrożeń na terenie miasta i powiatu w 2022 r. można wymienić w pierwszej kolejności: nietypowe zachowanie się zwierząt, owadów stwarzające zagrożenie (1 344 przypadki), huragany, silne wiatry, tornada (720), niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu środków transportu (540) czy gwałtowne opady atmosferyczne (302).

Strażacy działali w minionym roku przy pożarach, wypadkach i akcjach ratowniczych z zakresu chemiczno-ekologicznego, wodnego, wysokościowego, budowlanego i poszukiwawczego, a także wyjeżdżając do zdarzeń medycznych w ramach wsparcia systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Kontynuowano także działania w walce z Covid-19.

Ponadto częstochowscy strażacy PSP oraz OSP od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zaangażowali się w pomoc ukraińskiej społeczności oraz ukraińskim strażakom.

Strażacy zostali zaangażowani m.in. do działań związanych z zapewnieniem oraz koordynacją transportu osób z przejść granicznych do punktów recepcyjnych oraz do miejsc czasowego zakwaterowania na terenie województwa i kraju. Poza tym transportowali żywność, łóżka, materace i koce do punktów recepcyjnych i miejsc pobytowych. Udostępniali i rozstawiali namioty pneumatyczne z nagrzewnicami, służące jako doraźne miejsca do ogrzania się dla osób oczekujących na transport. Wspierali i koordynowali pracę wolontariuszy na wyznaczonych przez wojewodów dworcach kolejowych i autobusowych.

W wyznaczonych jednostkach organizacyjnych PSP i remizach OSP przygotowano również miejsca pobytowe oraz zakwaterowania.

W ramach ogłoszonej po wybuchu wojny w Ukrainie zbiórki sprzętu, z zasobów Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie przekazano: ubrania specjalne, strażackie buty specjalne gumowe, strażackie buty specjalne skórzane, hełmy strażackie, rękawice strażackie, kamery termowizyjny, prądownice wodne, motopompy oraz węże pożarnicze. W zbiórkę sprzętu zaangażowały się również jednostki OSP z Częstochowy i powiatu częstochowskiego.

W ramach realizacji ustawowego obowiązku w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz rozpoznawaniem zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń strażacy PSP przeprowadzili w Częstochowie i powiecie 196 czynności kontrolnych (dotyczyło to 346 obiektów).

Informacja z działalności Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie i Krajowego Systemu Ratowniczo — Gaśniczego na terenie miasta i powiatu częstochowskiego została zaprezentowana na ostatniej sesji Rady Miasta Częstochowy (pełna statystyka dostępna jest na www.czestochowa.pl).

mat. UM Częstochowy